Ραντεβού με τον Άγιαξ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League

Το “τριφύλλι” με συνολικό σκορ 6-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια με την Μπότεφ σφράγισε θριαμβευτικά το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο στην Ευρώπη, εκεί που θα διασταυρωθεί με τον Αίαντα.

Με δύο εντυπωσιακές εμφανίσεις, 2-1 στο ΟΑΚΑ και το σημερινό 4-0 στην Φιλιππούπολη, ο Παναθηναϊκός πέρασε στην επόμενη φάση του τρίτου προκριματικού γύρου στο Europa League και πλέον η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο συγκεντρώνεται για το ραντεβού με τον ισχυρό Άγιαξ.

Η αντίπαλος των “πρασίνων” άργησε να βρει τα πατήματα της στο ματς με την Βοϊβοντίνα και δεν υπήρξε ουσιαστική φάση στο πρώτο ημίχρονο. Όμως αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίωρο με τον Άγιαξ να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 53′ λεπτό με τον Σούταλο. Οι Ολλανδοί δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν, με τους Σέρβους να τους αιφνιδιάζουν και να βρίσκουν δίχτυα λίγα λεπτά αργότερα στο 59′ λεπτό με το Νίκολιτς. Ο “Αίντας” άργησε να εξασφαλίσει την πρόκριση, με το παιχνίδι να φτάνει χωρίς φάσεις μέχρι το 85′ λεπτό εκεί που ο Χάτο σκόραρε για του Ολλανδούς και λίγο αργότερα Τραόρε έδωσε το “τελειωτικό” χτύπημα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.//ΑΒ.