Ρομανιόλι και Χίλα “πρόδωσαν” τη Λάτσιο και χάρισαν στη Γιουβέντους το τρίποντο

Η Γιουβέντους πήρε μια πολύ δύσκολη και σημαντική νίκη με 1-0 επί της Λάτσιο για την 8η αγωνιστική της Serie A, φτάνοντας προσωρινά (έχει ματς περισσότερο) τη Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά καλό ρυθμό αλλά χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 23ο λεπτό, η Γιουβέντους απέκτησε πολύ σημαντικό πλεονέκτημα, καθώς ο Αλέσιο Ρομανιόλι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Λάτσιο με δέκα παίκτες. Ο Βλάχοβιτς απείλησε άμεσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ που πέρασε έξω στο 26΄, ενώ ούτε ο Γκάτι στο 43΄κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη, όπως ήταν φυσικό, η Γιουβέντους έλαβε τον έλεγχο του αγώνα και περιόρισε σε πολύ χαμηλά μέτρα τη Λάτσιο. Ο Βλάχοβιτς έφτασε μια ανάσα από το 1-0 αλλά το σουτ του στο 57΄ σταμάτησε στο δοκάρι, από το οποίο πέρασε λίγο έξω και η κεφαλιά του Ντάγκλας Λουίζ δύο λεπτά αργότερα. Στο επόμενο διάστημα, η Λάτσιο αμύνθηκε υποδειγματικά, αλλά στο 84ο λεπτό μια στιγμή ατυχίας και αδράνειας του Μάριο Χίλα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ήταν αρκετή για να διαμορφωθεί το τελικό 1-0 υπέρ της Γιουβέντους.

Γιουβέντους: Ντι Γκρεγκόριο, Καμπάλ, Σαβόνα (54΄Γουέα), Καλουλού, Γκάτι (73΄Ντανίλο), Λοκατέλι (54΄Φατζιόλι), Τουράμ (72΄ Άντζιτς), Καμπιάσο, Γιλντίζ, Ντάγκλας Λουίζ, Βλάχοβιτς.

Λάτσιο: Προβεντέλ, Ταβάρες (78΄Πελεγκρίνι), Μάρουσιτς, Ρομανιόλι, Χίλα, Γκεντουζί (67΄Βεσίνο), Ροβέλα, Ζακάγκνι (67΄Καστροβίλι), Ίσακσεν (67΄Πέδρο), Ντιά (27΄Πάτριτς), Καστελάνος.