Στο… ρελαντί για το 2Χ2 η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Μπολόνια στο Anfield για τη 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και τις οκτώ σε εννέα παιχνίδια συνολικά στην εποχή του Άρνε Σλοτ.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για τους Reds και λίγο έλειψε να το πληρώσουν , αλλά ο Νταλινγκά σκόραρε από θέση οφσάιντ στο 9ο λεπτό. Η συγκεκριμένη φάση λειτούργησε ευεργετικά για τους παίκτες της Λίβερπουλ, οι οποίοι στιγμές αργότερα άνοιξαν το σκορ, με τον ΜακΆλιστερ να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική σέντρα του Σαλάχ και να σκοράρει από πολύ κοντά. Στο 16΄ ήταν η σειρά του Νούνιες να πετύχει γκολ από θέση οφσάιντ, ενώ στο 19΄ο Σόμποσλαϊ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία με το σουτ του να αγγίζει το δοκάρι. Στη συνέχεια, η Λίβερπουλ έσβησε ξανά τις μηχανές. Στο 56΄ η Μπολόνια απείλησε με τον Ορσολίνι που ανάγκασε σε απόκρουση τον Άλισον και η Λίβερπουλ στο 63΄με τον Σαλάχ. Στο 75ο λεπτό, ο σπουδαίος Αιγύπτιος έγινε από δημιουργός εκτελεστής και καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του, ενώ λίγο νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος στο 90΄ είδε κίτρινη κάρτα.

Γκολ: 11΄ΜακΆλιστερ, 75΄Σαλάχ
Κίτρινες: 26΄Φαν Ντάικ, 39΄Κονατέ, 55΄Ρόμπερτσον, 90΄Τσιμίκας/ Αέμπισερ
Κόκκινες: –

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (85΄Μπράντλεϊ) , Ρόμπερτσον (71΄Τσιμίκας), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Σόμποσλαϊ (86΄Τζόουνς), Γκράβενμπερχ, ΜακΆλιστερ, Σαλάχ, Ντίας (72΄Χάκπο), Νούνιες (61΄Ζότα).

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Μιράντα, Πος, Λουκούμι, Μποϊκέμα (62΄Κασάλε), Φρόιλερ (84΄Φαμπιάν), Εντόι (79΄Ίλινγκ Τζούνιορ), Ορσολίνι, Ουρμπάνσκι (62΄Αέμπισερ), Μορό, Νταλινγκά (79΄Κάστρο).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League: