Στο τελικό ανόδου της Elite League o Ηρακλής

Ο αγώνας

Με το τζάμπολ της αναμέτρησης ο Ερμής Σχηματαρίου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Διονύση Αγγέλου, καθώς έδειξε από την αρχή πως ο ημιτελικός θα είναι μια δύσκολη υπόθεση για τον “γηραιό”. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Σίσκου ο οποίος εκτέλεσε χρέη πρώτου προπονητή, λόγω της απουσίας του Νίκου Οικονόμου, είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον σέντερ Ουγκοτσούκου που είχε πετύχει μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο 14 πόντους. Η αντεπίθεση του Ηρακλή ήρθε από την πολυφωνία της ομάδας, με τους Κάρι και Σοκ να βγάζουν από την δύσκολη θέση τους Θεσσαλονικείς, ανατρέποντας το σκορ από το 19-17 με δυο λεπτά να απομένουν στο ρολόι, σε 25-19 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα του και έβαλε τις βάσεις για να είναι αυτός που οδηγούσε την κούρσα της αναμέτρησης. Ο Ερμής Σχηματαρίου κόλλησε στο σκορ, καθώς στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα σκόραρε μόλις 10 πόντους με τον “γηραιό” να έχει σερί πόντων ανεβάζοντας την τιμή του σκορ στο 38-27. Σε χαμηλά επίπεδα είχε μείνει ο ΜακΚίσικ για λογαριασμό του Ερμή ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη του προσπάθεια μόλις δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου κατεβάζοντας την διαφορά στο 43-34. Ο Αμερικανός βρήκε ρυθμό και με 6-0 σερί κατέβασε την διαφορά στους 5 πόντους και έδειξε σημάδια βελτίωσης, με την περίοδο να κλείνει στο 43-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ερμή κατάφεραν να μπουν καλύτερα στην αναμέτρηση, μειώνοντας την διαφορά βρίσκοντας και προβάδισμα με επί μέρους σκορ 12-2 για την ομάδα του Κωνσταντίνου Σίσκου. Ο “Γηραιός” έπρεπε να βρει αντίδραση και να μειώσει την διαφορά με το σκορ να είναι στο 50-45, αναγκάζοντας τον Διονύση Αγγέλου να καλέσει εσπευσμένα time out. Μετά το time out ο Ηρακλής βρήκε λύσεις και μείωσε στον πόντο με 52-50. Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι με το σκορ να κλείνει στο 58-54 με τον Ερμή να έχει τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερμής προσπάθησε να βρει τα ψυχικά αποθέματα να κλείσει την αναμέτρηση με τον Ηρακλή να έχει λύσεις από την περιφέρεια του. Η άμυνα ζώνης της ομάδας του Σχηματαρίου δεν ήταν ικανή να κρατήσει μακριά από την νίκη τον “γηραιό”

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73