Στους «16» του Champions League, Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους

Οι «μπλαουγκράνα» με τη νίκη στο Κίεβο προκρίθηκαν από απόψε στους «16» του Champions League, όπως και οι «μπιανκονέρι» που νίκησαν στις καθυστερήσεις τη Φερντεντσβάρος.

Λάτσιο – Ζενίτ 3-1

Οι «λατσιάλι» στην πρώτη τους επίθεση στο ματς, στο 3΄, ευτύχησαν να προηγηθούν με το τρομερό σουτ του Ιμόμπιλε έξω από την περιοχή. Ο 35χρονος Παρόλο στο 22′ έβαλε το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση για το 2-0 με μακρινό σουτ, όμως οι Ιταλοί δεν το χάρηκαν πολύ γιατί στο 25′ ο Τζιούμπα μείωσε σε 2-1 στην πρώτη τελική των Ρώσων στο ματς. Ο Ιμόμπιλε στο 55′ κέρδισε πέναλτι από τον Μπάριος και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 3-1.

Ντόρτμουντ – Κλαμπ Μπριζ 3-0

Ο φορμαρισμένος Χάλαντ με ωραίο πλασέ με το αριστερό στο 18′ έκανε το 1-0 για τους Βεστφαλούς. Ο κορυφαίος της γερμανικής ομάδας, Τζέιντον Σάντσο, με τρομερή εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις έγραψε το 2-0. Στο 60′ ο ασταμάτητος Χάλαντ με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 3-0.

Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα 0-4

Μετά το στείρο πρώτο 45λεπτο, η Μπάρτσα κλείδωσε τη νίκη και την πρόκριση μέσα σε 18′. Στο 52′ ο Αμερικανός Ντεστ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους μπλαουγκράνα με διαγώνιο σουτ για το 0-1. Ο Μπρέιθγουειτ με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι στο 57′ έκανε το 0-2 ενώ στο 70′ ο Δανός με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 0-3. To τελικό 0-4 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Γκριεζμάν.

Γιουβέντους – Φερεντσβάρος 2-1

Οι Ούγγροι αιφνιδίασαν τη Γιουβέντους ανοίγοντας το σκορ στο 19′ με το κοντινό σουτ του Ουζούνι. Στο 35′- ποιος άλλος – ο Κριστιάνο Ρονάλντο με καλοζυγισμένο σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Τους «μπιανκονέρι» λύτρωσε στο 90+2 ο Άλβαρο Μοράτα για το τελικό 2-1.

Παρί Σεν Ζερμέν – Λειψία 1-0

Μόλις στο 11′ ο Νεϊμάρ πέτυχε το πρώτο του γκολ σε έξι ματς, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η γαλλική ομάδα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπσσακσεχίρ 4-1

Ο Μπρούνο Φερνάντες «καθάρισε» για τους «κόκκινους διαβόλους» από νωρίς. Στο 7′ με ένα τρομερό βολέ στην κίνηση για το 1-0. To 2-0 στο 19′ ήταν «δώρο» του Τούρκου γκολκίπερ που δεν συγκράτησε την μπάλα στη σέντρα του Τέλες και από κοντά σε κενή εστία ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 33΄ο Πορτογάλος είχε ευκαιρία για χατ-τρικ όμως στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του παραχώρησε την εκτέλεση στον Ράσφορντ που ευστόχησε για το 3-0. Οι Τούρκοι στο 75′ μείωσαν σε 3-1 με τον Ντενίζ Τουρούτς και ο Τζέιμς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.