Συνέχισαν με νίκες Λέγκια και Λουγκάνο | Πέρασε από την Κύπρο η Χάιντενχαϊμ

Δε Νιού Σεντς – Αστάνα 2-0

Οι Δε Νιού Σεντς ήρθαν αντιμέτωποι με την Αστάνα στην Ουαλία, σε μια αναμέτρηση που ήταν από το πρώτο μέρος δεν είχε τα ηνία, αλλά με τον Χόλντεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο 40ο λεπτό, καθώς με το 1-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στο δεύτερο μέρος. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Ουαλοί έκαναν το 2-0 με τον ΜακΜάνους για να βάλουν “ταφόπλακα” στα όνειρα της Αστάνα για ανατροπή, με το τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ελσίνσκι – Δυναμό Μινσκ 1-0

Στην Φινλανδία, Ελσίνκι και Δυναμό Μινσκ δεν είχαν ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο μέρος, καθώς στο πρώτο 45λεπτο δεν μπήκε κανένα γκολ. Με την έναρξη του δευτέρου, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά πράγματα με το σκορ να μην αλλάζει παρά το γκολ που πέτυχαν με τον Κάλινιν στο 90+4′, αλλά το VAR το ακύρωσε ως offiside..

Μπλάντα Μπόλεσλαβ – Λουγκάνο 0-1

Στην Τσεχία η Μπλάντα Μπόλεσλαβ φιλοξένησε την Λουγκάνο, με τους Ελβετούς να βρίσκουν δίχτυα με τον Στέφεν στο 38ο λεπτό για να πάνε με το 1-0 στα αποδυτήρια και το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με την Λουγκάνο να πανηγυρίζει ένα ακόμα τρίποντο στην League Phase του Conference League.

Μπάτσκα Τόπολα – Λέγκια Βαρσοβίας 0-3

Στο Τόπολα, η τοπική Μπάτσκα φιλοξένησε την Λέγκια Βαρσοβίας, με τους Πολωνούς να σκοράρουν πρώτοι μόλις στο 11ο λεπτό με τον Καπούστκα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και έτσι αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τον σύλλογο από την Βαρσοβία να είναι άκρως αποτελεσματική. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με τον Λουκίνιας στο 47′, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, με τον Τσοντίνα στο 63′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπέτις – Κοπεγχάγη 1-1

Στην Ισπανία η Μπέτις κατάφερε να βρει πρώτη δίχτυα με τον Εζαζουλί, μόλις στο 8ο λεπτό αιφνιδιάζοντας τους Δανούς. Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ στο πρώτο μέρος, με τους Ισπανούς να είναι σε ρόλο οδηγού. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 76′ από τα 11 μέτρα με τον Ντικς, φέρνοντας την ισορροπία στην αναμέτρηση. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης, με την Μπέτις να χάνει βαθμούς μέσα στην έδρα της.

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – ΛΑΣΚ Λιντζ 2-0

Στην Λιουμπλιάνα, η Ολίμπια φιλοξένησε την Λιντζ, σκοράροντας πρώτη με τον Μπλάνκο στο 14′, ενώ διπλασίασε τα τέρματα της δεύτερο ημίχρονο με τον Σβάιερ στο 80′ να κάνει το 2-0. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε τίποτα με την Ολίμπια να παίρνει το δεύτερο της τρίποντο στο φετινό Conference League.

Πάφος – Χάιντενχαϊμ 0-1

Στην Πάφο, η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Χάιντενχαϊμ, με τους Κύπριους να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί δεν ήθελαν να κάνουν καμία έκπτωση στο παιχνίδι τους, καθώς είχαν μοναδικό στόχο να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από την “μεγαλόνησο”. Έτσι στο 25′ ο Μάινκα έκανε το 1-0 για την Χάιντενχαϊμ για να δώσει Γερμανικό προβάδισμα πριν το ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, δεν άλλαξε τίποτα με τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν ένα ακόμα τρίποντο.