Το Μαρούσι προδόθηκε από την επίθεσή του στο Βέλγιο

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γουίλεμ Μπράντγουικ και Σάντερ Χολάντερς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για το Μαρούσι οι Κάμερον Ρέινολντς (13π.) και Έλβαρ Φρίντρικσον (12π.), ξεχώρισαν από το σύνολο του Νίκου Βετούλα, όμως δεν μπόρεσαν να αποσοβήσουν το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα της ομάδας τους στην Ευρώπη.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τους παίκτες του Αμαρουσιού, να βρίσκεται ως επί το πλείστον πίσω στο σκορ, όμως πάντα έβρισκε τις λύσεις, για να βρίσκεται στο σβέρκο της Σαρλερουά. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Σμουτ και Κνούντσεν πήραν προβάδισμα με εφτά πόντους (19-12), όμως γρήγορα ο Ρέινολντς με δύο συνεχόμενα τρίποντα, μείωσε τη διαφορά, αποδεικνύοντας πως φέτος θα είναι από τους παίκτες-κλειδιά του Βετούλα. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, οι Γιαννόπουλος και Μαντζούκας ήταν εκτός κλίματος στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Φρίντρικσον και ο Στόουβ, με σημαντικά καλάθια, ήταν οι άνθρωποι, που κράτησαν το Μαρούσι κοντά στο σκορ, μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (39-37).

Fiba.com

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν απούσα στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Πολέτ και Χολάντερς σκόραραν ανενόχλητοι, ενώ και η επίθεση του Αμαρουσίου, κόλλησε σε μεγάλο βαθμό και αυτό προβλημάτισε τον Νίκο Βετούλα. Ο Γουίλεμ Μπράντγουικ ήταν ε εξαιρετική κατάσταση, όπως και ο Χολάντερς, ενώ συνολικά η Σαρλερουά εκτελούσε με 45% από τη γραμμή του τριπόντου (10/220, κάτι που πληγώσε το Μαρούσι. Το 70-54 στο 32′, έκανε φαβορί τους Βέλγους, όμως ο Γιαννόπουλος με σουτ από την περιφέρεια μείωσε σε 70-57, αναπτερώνοντας κάπως το ηθικό των συμπαικτών του. Ο Κνούντσεν βέβαια με δύσκολο δίποντο έκανε το 72-57 και η εικόνα της αναμέτρησης, έδειχνε πως δύσκολα η ελληνική ομάδα, θα έφευγε με τη νίκη στις αποσκευές της από το Βέλγιο. H Σαρλερουά δεν κινδύνευσε στα τελευταία του αγώνα από το Μαρούσι και επικράτησε με 79-69, παραμένοντας αήττητη στο φετινό FIBA Europe Cup.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-37, 63-52, 79-69