Τυπική διαδικασία για τους “πράσινους” στην Ελβετία

Ο Παναθηναϊκός σε ένα παιχνίδι που έδειξε πως του έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός κόντρα στη Σενουά πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και ταξιδεύει στην Ελβετία για να κρατήσει το προβάδισμα του και να πάρει την πρόκριση για τους “32” του Τσάλεντζ Καπ (16/10, 21:00).

Στο πρώτο παιχνίδι στο κλειστό του Μετς οι πράσινοι αν και ανέτοιμοι και με απουσίες έκαναν το καθήκον τους νικώντας με 3-0 σετ και είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης. Για να πάρει το εισιτήριο το τριφύλλι θα χρειαστεί μίνιμουμ δύο σετ. Εφόσον προκριθεί ο Παναθηναϊκός στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την γαλλική Τουρκουά.

Η Σενουά το σαββατοκύριακο που μας πέρασε πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στο ελβετικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 σετ της Κολομπιέ εκτός έδρας και βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι η Γαλλίδα Ματίλντα Τιλί και ο Πολωνός Βόχτσιετς Μάροσζεκ.//ΝΚ.