Βαριά ήττα για την Ελλάδα!

Η Εθνική γνώρισε τη συντριβή από την Ισπανία με 5:0 στο δεύτερο παιχνίδι της για τα τελικά του Euro U19, που διεξάγεται στη Μάλτα.

H Ελλάδα δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στην Ισπανία, γνώρισε την ήττα με 5:0 και πλέον οι ελπίδες για πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Euro είναι μηδαμινές.

Ο αγώνας

Με όρεξη μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική, η οποία μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε με τον Σμυρλή με τον τερματοφύλακα των Ισπανών να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και να κρατά το μηδέν. Δύο λεπτά αργότερα, η “φούρια ρόχας” απάντησε, με τον Μπότη ωστόσο να αποκρούει. Η Ισπανία είχε τον έλεγχο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11′ με τον Μπαρμπέρα. Τρία λεπτά αργότερα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Άνχελ ξεπέρασε το αμυντικό δίδυμο και με ωραίο πλασέ έκανε το 2:0. Στο 17′ η Ισπανία έκανε τρία τα τέρματά της με τον Παλάσιος, τελειώνοντας ουσιαστική την υπόθεση νίκη. Σαν να μην έφτανε αυτό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, η “φούρια ρόχας” στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους πέτυχε και 4ο γκολ με τον Μπαρμπέρα.

Όπως ήταν λογικό στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η Ισπανία συνέχισε να έχει τον έλεγχο, αλλά ήταν εμφανές που είχε σβηστές μηχανές. Στο 57′ κατάφερε να πετύχει κι άλλο γκολ με τον Κάσας, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Η “φούριας ρόχας” κρατούσε με άνεση το μηδέν, η Ελλάδα δεν είχε άλλη ενέργεια στο παιχνίδι γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 5:0. Πλέον η Ισπανία μετρά 2/2 νίκες, ενώ η γαλανόλευκη χρειάζεται ένα θαύμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση.