Βραδιά ανατροπών στην τελευταία μέρα των προκριματικών για μια θέση στα “αστέρια”

Ερυθρός Αστέρας – Μπόντο/Γκλιμτ 2-0

Οι Σέρβοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για να γυρίσουν το σκορ της πρώτης αναμέτρησης (1-0). Οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν στο 26΄ την υπεροχή τους από το σημείο του πέναλτι με τον Ντουάρτε να εκτελεί σωστά, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα με τον Ούρος Σπάγιτς να πιάνει τη δυνατή κεφαλιά για το 2-0 και την ανατροπή στο συνολικό σκορ.

Σλάβια Πράγας – Λιλ 2-1

Οι Τσέχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, βάζοντας πίεση στους Γάλλους, καθώς ο “δικός” μας Χρήστος Ζαφείρης με καταπληκτικό σουτ μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία, μόλις στο πέμπτο λεπτό έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να μην αιφνιδιαστούν από το εις βάρος τους σκορ, αλλά είχαν την λύση του Ζέγκροβα στο 77ο λεπτό όπου τελείωσαν τα όνειρα της Σλάβια Πράγας για την πρόκριση.

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μίντιλαντ 3-2

Οι γηπεδούχοι πατούσαν ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 33΄με τον Μάρκο Τόλιτς να πλασάρει σωστά στο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Μίντιλαντ. Στο 41΄οι Δανοί “απάντησαν” στο τέρμα της Σλόβαν με τον Αράλ Σισμίρ να “νικάει” τον Τάκατς για την ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος η Μίντιλαντ ξεκίνησε “φουργιόζα”, φέροντας “τούμπα” το παιχνίδι με τέρμα του Φραντσουλίνο, μετά από εξαιρετική σέντρα του Τζουνίνιο στο 50ο λεπτό του αγώνα. Εκεί γύρισε ο διακόπτης για την Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Σλοβάκοι πίεζαν σε όλο το δεύτερο μέρος και με ένα σουτ του Τόλιτς στο 82ο λεπτό για το 2-2. Η ολική ανατροπή έγινε από τον Μπαρζεγιάν στο 86ο λεπτό, πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ με το 3-2 να δίνει την πρόκριση στους γηπεδούχους.