Με σπουδαίες αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία του EURO U21, με την Πορτογαλία να γνωρίζει την ήττα από τη συνδιοργανώτρια με 2:0 και το ντέρμπι από τις “κάτω χώρες” να λήγει ισόπαλο 0:0.

Βέλγιο U21 – Ολλανδία U21 0:0

Iσόπαλο έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Βέλγιο και Ολλανδία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται σε Γεωργία και Ρουμανία. Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας και βρίσκονται στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Πρώτη στον πρώτο όμιλο είναι η Γεωργία που επικράτησε 2:0 της Πορτογαλίας.

Γεωργία U21 – Πορτογαλία U21 2:0

Η Γεωργία επικράτησε 2:0 της Πορτογαλίας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Ο Γκαγκούα πέτυχε το πρώτο τέρμα για την ομάδα του στο 37ο λεπτό, ενώ στο 45+1′ ο Σαζόνοφ έκανε το 2:0. Στο 76ο λεπτό οι Πορτογάλοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Αραούχο πέρασε εκτός με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ουκρανία U21 – Κροατία U21 2:0

Η Ουκρανία ήταν η νικήτρια στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου ομίλου και ανέβηκε στην πρώτη θέση. Ο Καστσουκ στο 190 λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ το 2:0 για τους γηπεδούχους έκανε ο Σικάν.