Σε ένα παιχνίδι με φοβερή εξέλιξη, η Μπράιτον επικράτησε με 3-2 της Τότεναμ στο “Amex Stadium”, κλείνοντας με εντυπωσιακό τρόπο την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Prmeier League.

Η Τότεναμ ήταν απόλυτα αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (0-2). Ο τρομερά φορμαρισμένος Μπρέναν Τζόνσον έβαλε γκολ για έκτο συνεχόμενο αγώνα σε όλες τις διοργανώσεις ανοίγοντας το σκορ στο 23ο λεπτό, ενώ ο Μάντισον στο 37΄ έκανε το 0-2. Στην επανάληψη, η εικόνα ήταν εκ διαμέτρου διαφορετική και η Μπράιτον μέσα σε ένα σαρωτικό 20λεπτο πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή. Ο Μίντεχ μείωσε στο 48΄, ο Ρούτερ ισοφάρισε σε 2-2 στο 58΄και στο 68΄ ο Ντάνι Γουέλμπεκ διαμόρφωσε το 3-2. Στη συνέχεια, τα “Σπιρούνια” πήραν τον έλεγχο και απείλησαν με τον Ουντότζι στο 84΄, αλλά δεν μπόρεσαν να φέρουν σε ισορροπία την αναμέτρηση.