Η Σοσιεδάδ ήταν καλύτερη από την Ατλέτικο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η μεταξύ τους αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της La Liga έληξε ισόπαλη με 1-1.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Χούλιαν Άλβαρες άνοιξε το σκορ και “πάγωσε” το “Σαν Σεμπαστιάν”. Η εξέλιξη αυτή, όπως είναι λογικό, επηρέασε τις ισορροπίες της αναμέτρησης, με την Σοσιεδάδ να παίρνει τον έλεγχο στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 13΄ χρειάστηκε να δράσει ο Όμπλακ για να διατηρήσει το σκορ, αποκρούοντας πρώτα την κεφαλιά του Θουμπέλντια και στη συνέχεια το ριμπάουντ του Αγκέρντ.

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Ατλέτικο να έχει, πάντως, τη σημαντικότερη φάση στο 57΄ με το σουτ του Μολίνα που πέρασε άουτ. Στο 84΄, οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν με πολύ όμορφο γκολ του Λούκα Σούσιτς. Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, λίγο έλειψε ο Κούμπο να ολοκληρώσει την ανατροπή, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.