Η νευρικότητα ήταν έντονη και στις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. O Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική δουλειά αμυντικά, οδηγώντας τους παίκτες της Ζαλγκίρις σε τέσσερα λάθη, πολύ γρήγορα στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, οι Πειραιώτες χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από δύο λεπτά κι ένα… ακροβατικό καλάθι από τον Φουρνιέ στη λήξη του χρόνου επίθεσης, για να δώσουν σκορ στο ματς. Με 1/7 σουτ και 2/4 βολές, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0, με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού, έπειτα από σχεδόν τέσσερα λεπτά στην αναμέτρηση. Οι “ερυθρόλευκοι” χτύπησαν περισσότερο κοντά στο καλάθι, με τους Βεζένκοφ και Φουρνιέ να είναι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων. Οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να τους αντιμετωπίσουν, συμπλήρωσαν από νωρίς τα πέντε φάουλ και κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με το 16-6, το οποίο διαμόρφωσε ο Πίτερς, 2:19 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να παίζει σε υψηλά στάνταρ και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +15 (21-6), με τρίποντο του Παπανικολάου στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με διαφορετική πεντάδα, σε σχέση με αυτή που είχε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, “χάλασε” τον επιθετικό ρυθμό που είχαν βρει οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Παρ’ όλα αυτά, δεν άλλαξε τίποτα στο ματς, με τους Πειραιώτες να παραμένουν το ίδιο αποτελεσματικοί στο αμυντικό κομμάτι. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 23-6 στο 11’ δια χειρός Γκος και στη συνέχεια έμειναν για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς πόντο, αλλά ο Πετρούσεφ τους έφερε στο +18 (25-7) στο 14’. Η Ζαλγκίρις είχε ένα καλό διάστημα μετά από τάιμ άουτ που κάλεσε ο Αντρέα Τρινκιέρι και μείωσε σε 27-15 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση και άμεσα πήγε στο +18 (33-15, 16’), με σερί 6-0 από τους Γκος, Ντόρσεϊ και Ράιτ. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν πήραν καλές αποφάσεις επιθετικά και υπέπεσαν σε πολλά και συνεχόμενα λάθη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις δύο πόντους κι αυτοί με βολές, στα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου. Αντίστοιχα, η Ζαλγκίρις σημείωσε εννέα και το ημίχρονο στο ΣΕΦ έκλεισε με τη διαφορά στους έντεκα (35-24).

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε…
(EUROKINISSI)

Δεν είχαν καλό ρυθμό τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου του αγώνα στο Φάληρο, με τις δύο άμυνες να κυριαρχούν και τους παίκτες να δίνουν μεγάλες “μάχες” πάνω στο παρκέ, για να κερδίσουν κάθε κατοχή. Ισορροπημένη η εικόνα του ματς στο διάστημα αυτό και πρωταγωνιστής ήταν ο Φουρνιέ, ο οποίος σημείωσε τους πέντε πρώτους πόντους του Ολυμπιακού για το 40-29 στο 23’. Μαζί με τον Γάλλο, από κοντά ήταν και ο Βεζένκοφ. Αυτοί οι δύο παίκτες έφεραν τους “ερυθρόλευκους” στο +14 (45-31) στα μισά της τρίτης περιόδου, παρά το γεγονός ότι η Ζαλγκίρις εμφανίστηκε καλύτερη επιθετικά στο διάστημα αυτό του παιχνιδιού, σε σχέση με ό,τι συνέβη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με επιθέσεις, κυρίως, κοντά στο καλάθι του Ολυμπιακού, η Ζαλγκίρις άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς τον Μουσταφά Φαλ, έπειτα από πολύμηνη απουσία και μόλις δύο προπονήσεις, αφού οι Ράιτ και Πετρούσεφ είχαν από τέσσερα φάουλ έκαστος στο 28’. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 48-41, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο +9 (52-43) για τον Ολυμπιακό, με τον Φαλ να παίζει σημαντικό ρόλο, για να μην χάσουν τον έλεγχο οι Πειραιώτες.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, καθώς ο Φρανσίσκο ευστόχησε σε τρίποντο και η διαφορά έπεσε στους έξι, με το σκορ να είναι στο 52-46. Ο Τρινκιέρι άφησε στο παρκέ τον Σμάιλαγκιτς, προκειμένου να σουτάρει από τρίποντο, καθώς ο Φαλ δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει μακριά. Αυτό το σχέδιο δεν πέτυχε, με τον Σέρβο ψηλό να είναι άστοχος, όχι όμως και οι παίκτες του Ολυμπιακού. Η ελληνική ομάδα βρήκε δύο μεγάλα μακρινά σουτ από τους Παπανικολάου και Βιλντόζα και μαζί με μία βολή του Πίτερς, πήρε βαθιά ανάσα, καθώς οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +11 (59-48), 6:49 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Πίτερς έκανε και το 61-50 στα 4:44 πριν το φινάλε, ενώ ο Πετρούσεφ διαμόρφωσε το 64-53 στο 36’. Οι “ερυθρόλευκοι” φαινόταν να βαδίζουν εύκολα προς τη νίκη, ωστόσο δεν υπολόγιζαν στον Σιρβίντις. Ο Λιθουανός είχε 1/8 τρίποντα κι έβαλε δύο συνεχόμενα για το 64-59 στο 37’. Ο Μπιρούτις μείωσε ακόμη περισσότερο, κάνοντας το 65-61 και ο Φρανσίσκο με τρίποντο “πάγωσε” το ΣΕΦ, διαμορφώνοντας το 67-65, 1:24 πριν το τέλος. Τη λύση έδωσε ο Βεζένκοφ, ο οποίος με δίποντο και βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (72-66) στα 21 δευτερόλεπτα και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη για τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (7 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ 2 (6 ριμπάουντ), Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 11/13 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (0/4 τρίποντα), Πίτερς 5, Πετρούσεφ 8 (6/8 βολές), ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Τρινκιέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μίτσελ, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 3 (4 ριμπάουντ).

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε…Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε…