Δύο στα δύο μέσα σε λίγες ώρες για τον Εθνικό Πειραιά για τον Β΄προκριματικό όμιλο του Euro Cup Γυναικών στο Βερολίνο. Το πρωί  επιβλήθηκε της ισραηλινής Χάποελ Γιόκναμ με 18-13 και πριν λίγο 13-7 της γηπεδούχου Σπαντάου, κάνοντας ασφαλώς μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Καθοριστική ήταν η τρίτη περίοδος όπου η ομάδα του Πειραιά αύξησε τη διαφορά από το +2 του ημιχρόνου (4-2) στο +5 (8-3) βάζοντας γερά θεμέλια νίκης. Στη συνέχεια έφτασε και στο νταμπλ σκορ (12-6).

Πέντε τέρματα σημείωσε η Ελένη Κανετίδου (φωτογραφία).

ΣΠΑΝΤΑΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 7-13

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 1-4, 4-5

Δείτε αναλυτικά τις συνθέσεις, τα γκολ, τα στατιστικά και τη διακύμανση του αγώνα ΕΔΩ.

• Τα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου: Σπαντόυ – Καταλούνια 9-11, Ντε Τσάαν – Χάποελ Γιόκναμ 19-11, Καταλούνια-Ντε Τσάαν 10-13.