Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τη Βιγιαρεάλ να διεκδικεί έδαφος από την αρχή του παιχνιδιού και να μειώνει τη πιθανότητα ήττας με περισσότερη κατοχή της μπάλας συγκριτικά με την αντίπαλό της. Στο 29’, ο Τιέρνο Μπάρι σκόραρε κάνοντας το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Μετά το πέρας του ημιχρόνου και φτάνοντας πλέον στο 60ο λεπτό, η Βαγιαδολίδ με σκόρερ τον Μαμαντού Σιλά με πέναλτι έκανε το 1-1 στο παιχνίδι. Η Βιγιαρεάλ δεν άφησε την κατάσταση στη τύχη της και παλεύοντας έφτασε στο 84’ με τον Αγιόθε Πέρεθ να στείλει ξανά την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι, το “κίτρινο υποβρύχιο” ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 21 πόντους, δηλαδή έναν περισσότερο από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία χρωστάει ματς. Από την άλλη, η Βαγιαδολίδ έμεινε 18η με 8 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την 17η Λεγκανές.