Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 29-20 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ και έπιασε κορυφή στην Handball Premier.

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο εξ αναβολής ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Handball Premier αφού επικράτησε άνετα με 29-20 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ.

Με αυτό το αποτέλεσμα μάλιστα η Ένωση ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος και αν παραμείνει εκεί θα έχει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κυρίαρχοι από το ξεκίνημα του ματς και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Με «όπλο» την άμυνά της και την πολυφωνία στην επίθεση, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού προηγήθηκε με 6-1 και 7-2 στα πρώτα δέκα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να μπει στο ματς, αλλά το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 16-12.

Στα μισά του δεύτερου μέρους η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 18-16, αλλά εκεί πήρε ξανά μπρος η Ένωση και τελείωσε το ματς. Προηγήθηκε με 22-16, έφτασε ακόμη και στο +11 με 29-18 για να πάρει τελικά τη νίκη με 29-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-2, 7-4, 9-6, 13-8, 16-12 (ημιχρ.), 18-14, 18-16, 20-16, 22-17, 25-18, 29-20.