Τότεναμ-Άρσεναλ 0-3

Tα γκολ για τους “κανονιέρηδες” σημείωσαν οι Χίμπιερ (15′ αυτογκόλ) ο Σάκα και Χάβερτς κι αξιοσημείωτο είναι πως το 3-0 είχε γραφτεί, ύστερα από 38 λεπτά παιχνιδιού. Οι παίκτες του Ποστέκολγου είχαν τις ευκαιρίες του στο πρώτο ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Ρομέρο, ο οποίος στο 20′ , καθώς η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ η Άρσεναλ ήταν μπροστά στο σκορ, μόνο με 1-0. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικός, όμως ήταν φανερό πως οι γηπεδούχοι είχαν επηρεαστεί από την αποχή 15 ημερών κι αυτό αποδείχτηκε στα μέτρια τελειώματα τους, μπροστά στον Ράγια.

Τελικά ο τερματοφύλακας της Αρσεναλ έκανε “δώρο” στην αντίπαλό της ομάδας του, καθώς τροφοδότησε λανθασμένα τον Ρομέρο και ο ίδιος, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με πέναλτι του Σον, μείωσαν ακόμα περισσότερο στο 88ο λεπτό και το παιχνίδι, είχε χαρακτήρα θρίλερ. Η Τότεναμ δεν κατόρθωσε να κάνει κάτι παραπάνω, το σκορ δεν άλλαξε και η Άρσεναλ παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία με δύο παιχνίδια περισσότερα από την Μάντσεστερ Σίτι.

Μπόρνμουθ-Μπράιτον 3-0

Η ομάδα του Ιραόλα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Μπράιτον με 3-0, δείχνοντας πως άξια εξασφάλισε την παραμονή της στην Πρεμιερ Λιγκ. Οι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Σενεσί (13′), Ουνάι (52′) και Τζάστιν Κλάιφερτ (87′).