Οι “νερατζούρι”, επικράτησαν 3:2 της Αταλάντα στο πλαίσιο της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Serie A και προσπέρασαν τη Λάτσιο με 69 βαθμούς, μια στροφή πριν το τέλος. Aπο την άλλη, οι “μπεργκαμάσκι” είδαν το όνειρο τους “Champions League” να απομακρύνεται.

H Ίντερ μπήκε… αφηνιασμένη στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε και βρήκε δύο πολύ γρήγορα τέρματα που της έδωσαν το προβάδισμα από νωρίς. Μόλις στο 1ο λεπτό και με το… καλησπέρα, ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαρέλα, με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 2:0. Η Αταλάντα προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και να μειώσει το εις βάρος της σκορ. Κάτι που έκανε στο 36ο λεπτό με τον Πάσαλιτς, που νίκησε τον αντίπαλο κίπερ και έκανε το 2:1.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πεσμένος, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να δημιουργεί σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Πρώτη καλή στιγμή για την Ίντερ στο 56ο λεπτό, με τον Τσαλχάνογλου να σουτάρει από μακριά, όμως ο Σπορτιέλο απέκρουσε θεαματικά. Στο 77ο λεπτό, ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε δίχτυα και έγραψε το 3:1, με την Αταλάντα να ανεβάζει ρυθμούς, βλέποντας την έξοδο για στο Champions League, να απομακρύνεται. Ο Μουριέλ κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει το σκορ, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς όμως να μπορεί να πάρει έστω τον βαθμό από το ματς.

Έτσι η Ίντερ ανέβηκε στην δεύτερη θέση, ενώ η Αταλάντα, παρέμεινε στην 5η θέση και στο +1 από τη Ρόμα που ηττήθηκε από τη Φιορεντίνα, μία αγωνιστική πριν το τέλος.

Παρασκευή 26 Μαΐου

Σαμπντόρια – Σασουόλο 2:2

Σάββατο 27 Μαΐου

Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε 3:2Σπέτσια – Τορίνο 0:4Φιορεντίνα – Ρόμα 2:1Ίντερ – Αταλάντα 3:2

Κυριακή 28 Μαΐου

13:30 Βερόνα – Έμπολι16:00 Μόντσα – Λέτσε16:00 Μπολόνια – Νάπολι19:00 Λάτσιο – Κρεμονέζε21:45 Γιουβέντους – Μίλαν