Η Μπέτις κατάφερε να επικρατήσει με 3:1 της Ράγιο Βαγιεκάνο και αποκόμισε ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο, με στόχο να εξασφαλίσει την παρουσία της τουλάχιστον στη δεύτερη διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έφτασε στη δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 3:1 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”. Οι Ανδαλουσιανοί έκαναν ακόμη ένα σημαντικό βήμα, έτσι ώστε να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παρουσία τους στο Europa League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Στην αναμέτρηση της 34ης αγωνιστικής, η Μπέτις προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σαμπαλί και στο 44΄διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πέρεθ. Η Ράγιο κατάφερε μόνο να μειώσει στο 52′ λεπτό με τον Κομεσάνα, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπέτις πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ιγκλέσιας για το τελικό 3:1.

Ως εκ τούτου, η Μπέτις ανέβηκε στους 55 βαθμούς και παρέμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο διατηρήθηκε στην 11η θέση της La Liga, έχοντας 46 πόντους.