Τεράστια νίκη για τους “λυωνέ” επικρατώντας 3:1 της Ρεν, κερδίζοντας έδαφος στη μάχη για την είσοδο στην 5άδα και τις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Μεγάλη νίκη για τη Λυών με 3:1 επί της Ρεν, που μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στο -3 και την κράτησε ζωντανή στο κυνήγι της εισόδου στην 5αδα και τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Ρεν, καθώς βρήκε δίχτυα μόλις στο 11ο λεπτό. Ο Γουϊρι, με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1:0 και συνέχισε ιδιαίτερα κινητική ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα. Η Λυών δεν κατάφερε να απαντήσει στο πρώτο ημίχρονο, με τη Ρεν να διατηρεί το προβάδισμά της.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να το κάνουν. Ο Λακαζέτ κέρδισε πέναλτι, ο Κακερέτ το εκτέλεσε εύστοχα και έφερε την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Στο 68ο λεπτό ο Γάλλος με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2:1, έκανε την ανατροπή και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Μπαρκόλα έγραψε το τελικό 3:1 στο 79ο λεπτό και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, που μείωσε στο -3 από τη Ρεν και πλησίασε στην πεντάδα.//