Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε τη νίκη με 88-78 σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία λεπτά, κόντρα στον αξιόμαχο Κολοσσό Ρόδου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε στην αρχή του ματς την υπεροχή των Μπίλαν και Κασελάκη μέσα στη ρακέτα του Κολοσσού και έφτασε να προηγείται με νταμπλ σκορ (16-8, 5′), όμως οι Ροδίτες αντέδρασαν. Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου με ενέργειες των Ντίξον και Μορέιρα, κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και να πάρει ισχνό προβάδισμα (24-25) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι δυο ομάδες πήγαν… χέρι-χέρι στην αρχή της δεύτερης περιόδου, έχοντας βελτιώσει την αμυντική τους εικόνα. Οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ εκατέρωθεν έφεραν… νέα ομορφιά στον αγώνα, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (43-43) μετά από το εύστοχο τρίποντο του Σμιθ για τους φιλοξενούμενους και την απάντηση του Φρανσίσκο.

Στο δεύτερο μέρος, oι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να ξεφεύγει. Ο Κολοσσός Ρόδου, ήταν αυτός που ανέβασε πρώτος τη διαφορά, στο +6 (47-53), όμως το Περιστέρι απάντησε και με τρίποντο του Κασελάκη, μείωσε και πάλι στο -3 (52-55). Η τρίτη περίοδος, έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 66-66, ούσες στον… πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια.

Η τέταρτη περίοδος, ξεκίνησε με τον Κολοσσό να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 66-68 και το Περιστέρι να περνά στην αντεπίθεση, να ισοφαρίζει και στη συνέχεια να περνάει μπροστά κάνοντας ένα σερί 6-0 για το 72-68. Ο Κασελάκης με νέο τρίποντο έκανε το 75-68 ενώ ο Κολοσσός απάντησε εκ νέου με τρεις πότους για το 75-71. Το Περιστέρι όμως, κρατούσε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος και στη συνέχεια αύξησαν κι άλλο τη διαφορά τους στο +7 για το 81-74. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πετούσε φωτιές και έφτασε στο 88-78 που ήταν και το τελικό σκορ, επιτυγχάνοντας μεγάλη νίκη επί του Κολοσσού.//