Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 76-74 του Παναθηναϊκού στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαστάσεων για τη 19η αγωνιστική της Basket League, φτάνοντας τις 12 διαδοχικές νίκες επί του “αιωνίου” αντιπάλου σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο αγώνας

Οι “πράσινοι” έκαναν δυναμικό ξεκίνημα, με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να αντιμετωπίζει εξαιρετικά τον Μουστάφα Φαλ κοντά στο καλάθι. Το 6-3 των γηπεδούχων μετατράπηκε σε 14-8 υπέρ των φιλοξενούμενων, μετά τα τρίποντα των Κέιναν και Βεζένκοφ. Ο Πάρις Λι ανέλαβε… δράση στο επιθετικό κομμάτι και με δύο σουτ πίσω από τα 6.75μ. μείωσε σε 19-18. Στο μεσοδιάστημα, ο Ντουέιν Μπέικον γύρισε τον αστράγαλό του και αποχώρησε από το παρκέ σφαδάζοντας. Το δεκάλεπτο έληξε με μακρινό σουτ του Λευτέρη Μποχωρίδη και το σκορ στο 21-21.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και στις δύο μεριές του παρκέ στη δεύτερη περίοδο. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πίτερς και ΜακΚίσικ “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 10 πόντους (35-25). Ο Νέιτ Ουόλτερς κατάφερε να μειώσει σε 45-38 με πέντε συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ με το οποίοι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Μπέικον επανήλθε, με δεδομένο το πόδι του, παρ’ ότι στην αρχή έδειξε να είναι σχετικά σοβαρός ο τραυματισμός του. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε ένα τρίποντο, αμέσως μετά από ένα του Λευτέρη Μαντζούκα και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους πέντε πόντους (49-44). Κάποιες… τραβηγμένες προσπάθειές του στη συνέχεια “κόλλησαν” την πράσινη επίθεση και ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά εύκολα στο +10 (56-46, 25′). Οι παίκτες του Σερέλη ωστόσο συνέχισαν να είναι μαχητικοί και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο -1 (59-58), μετά από ένα μακρινό τρίποντο του Γκριγκόνις.

Ο ρυθμός στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετά πεσμένος, με τα καλάθια να έρχονται με το… σταγονόμετρο στα πρώτα λεπτά. Δύο τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Πίτερς “έβαψαν” ξανά ερυθρόλευκο το μομέντουμ, με το σκορ να πάει στο 65-58. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα για αρκετή ώρα, με τον Μπέικον να μειώνει σε 71-67 με 2:13 στο ρολόι. Με 47,2″ να απομένουν, η μπάλα ήταν στους “πράσινους”, που είχαν μία τελευταία ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο Μπέικον πήρε το μεγάλο σουτ και ευστόχησε σε στεπ-μπακ τρίποντο μπροστά από τον Φαλ, για να μειώσει στον πόντο (75-74), 23″ πριν το τέλος. Ο ΜακΚίσικ πήγε στη γραμμή και είχε 1/2 για το 76-74, με 21,7″ στο ρολόι. Ο Σερέλης κάλεσε τάιμ άουτ και το “τριφύλλι” είχε την ευκαιρία είτε να ισοφαρίσει, είτε να πάρει το ματς στην εκπνοή. Ο Γουίλιαμς πήρε την προσπάθεια, αστόχησε και οι νταμπλούχοι Ελλάδα επικράτησαν με 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76