Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων για τα προκριματικά του EURO 2024, οι “τρικολόρ” έκαναν εύκολα το 3/3, όπως εύκολη ήταν και η επικράτηση των “λιονταριών” στην έδρα της Μάλτας.

Το 2/2 έκανε η Ελλάδα, επικρατώντας 2:1 της Ιρλανδίας στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο των ομίλων για τα προκριματικά του EURO 2024. Παράλληλα, για τον όμιλο της “γαλανόλευκης”, η Γαλλία έκανε άνετα το 3/3, επικρατώντας με 3:0 του Γιβραλτάρ. Οι “τρικολόρ” άνοιξαν νωρίς το σκορ του αγώνα με γκολ του Ζιρού, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Εμπαπέ διπλασίασε τα τέρματά τους με εύστοχο πέναλτι. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 78′ με αυτογκόλ ο Μουεχί.

Για τον τρίτο όμιλο, η Αγγλία κράτησε το απόλυτο των νικών, καθώς επιβλήθηκε άνετα με 4:0 στην έδρα της Μάλτας. Τα “λιοντάρια” προηγήθηκαν νωρίς με αυτογκόλ του Απάπ και στο 28′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με γκολ που πέτυχε ο Αλεξάντερ-Άρντολντ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κέιν έκανε το 3:0 από την “άσπρη βούλα” και το τελικό σκορ του ματς διαμόρφωσε ο Γουίλσον με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παράλληλα, για τον ίδιο όμιλο, η Ουκρανία πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με 3:2 στην έδρα της Βόρειας Μακεδονίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2:0 χάρη στα γκολ των Μπάρντι και Ελμάς, όμως οι Ουκρανοί δεν το έβαλαν κάτω και ανέτρεψαν το σκορ με τα γκολ των Ζαμπάρνι, Κονόπλια και Τσιγκάνκοφ, παίρνοντας το “τρίποντο” μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι.

Για τον τέταρτο όμιλο, η Αρμενία πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο Κάρντιφ επί της Ουαλίας με 4:2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Τζέιμς, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησνα με γκολ του Ζελαραγιάν. Ο Ρανός έβαλε σε θέση “ισχύος” την Ουκρανία με δυο γκολ, με τον Γουίλσον να μειώνει προσωρινά. Το γκολ του Ζελαραγιάν στο 75′ έφερε το “τρίποντο” στους φιλοξενούμενους. Στον ίδιο όμιλο, η Λετονία επικράτησε με το ίδιο σκορ (3:2) στην έδρα της Τουρκίας και έτσι “σκαρφάλωσε” στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τέλος, για τον 8ο όμιλο, η Φινλανδία νωρίτερα επικράτησε με 2:0 της Σλοβενίας και στη συνέχεια, Δανία και Βόρεια Ιρλανδία ήρθαν ισόπαλες 1:1. Για τον 9ο όμιλο, το Ισραήλ πανηγύρισε το “διπλό” με 2:1 στην έδρα της Λευκορωσίας, όπως και η Ελβετία επιβλήθηκε με 2:1 στην έδρα της Ανδόρρας. Μάλιστα, ο Στίβεν Τσούμπερ της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στο 61ο λεπτό για τους Ελβετούς.//Γ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής, αλλά και οι βαθμολογίες στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024:

1ος όμιλος

Νορβηγία-Σκωτία 17/6 (19:00)
Κύπρος-Γεωργία 17/6 (21:45)
Ρεπό: Ισπανία

2ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γαλλία 0:3 (3΄ Ζιρού, 45΄+3΄ πέν. Μπαπέ, 78΄ αυτ. Μουεχί)
Ελλάδα-Ιρλανδία 2:1 (15΄ πέν. Μπακασέτας, 49΄ Μασούρας – 29΄ Κόλινς)
Ρεπό: Ολλανδία

3ος όμιλος

Μάλτα-Αγγλία 0:4 (5΄ αυτ. Απάπ, 28΄ Αλεξάντερ-Άρντολντ, 31΄ πέν. Κέιν, 83΄ πέν. Γουίλσον)
Β. Μακεδονία-Ουκρανία 2-3 (31΄ πέν. Μπάρντι, 39΄ Ελμάς – 62΄ Ζαμπάρνι, 68΄ Κονόπλια, 83΄ Τσιγκάνκοφ)
Ρεπό: Ιταλία

4ος όμιλος

Ουαλία-Αρμενία 2:4 (10΄ Τζέιμς, 73΄ Γουίλσον – 19΄, 75΄ Ζελαραγιάν, 30΄, 66΄ Ρανός)
Λετονία-Τουρκία 2:3 (51΄ Εμσίς, 90΄+4΄ Τόμπερς – 23΄ Μπαρντακσί, 61΄ Ουντέρ, 90΄+6΄ Καχβετσί)

8ος όμιλος

Φινλανδία-Σλοβενία 2:0 (13΄ Πογιάνπαλο, 54΄ Άντμαν)
Δανία-Β. Ιρλανδία 1:1 (47΄ Βιντ – 90΄+4΄ Μάρσαλ)
Σαν Μαρίνο-Καζακστάν 0:3 (38΄ Βορογκόφσκι, 64΄ πέν. Ταγκιμπεργκέν, 90΄+3΄ Ζαγνουτντίνοφ)