Κάπως νωθρά μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα, με τους Λιούις να βρίσκει στόχο από την περίμετρο. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε δύο τρίποντα, για να δώσει ισάριθμες φορές το προβάδισμα στην ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. O Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με το 8-6 στο 4′, με τον Βεζένκοφ να σημειώνει όλους τους πόντους για τους Πειραιώτες. Οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν προσωρινά σε 8-8, αλλά στη συνέχεια έμειναν για περισσότερα από τρία λεπτά χωρίς πόντο και οι φιλοξενούμενοι, που ανέβασαν την απόδοσή τους, πήγαν στο +7 (15-8, 7′), με τον Βεζένκοφ να έχει 13 πόντους σ’ αυτό το σημείο. Προς το τέλος της πρώτης περιόδου, έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση ο Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια, αλλά η διαφορά δεν ξέφυγε, με την Καρδίτσα να βρίσκει λύσεις και με κάρφωμα του Χόρκλερ διαμόρφωσε το 19-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 7-0 από τρίποντο του Βιλντόζα και δύο δίποντα του Μιλουτίνοφ. Κάπως έτσι ήρθε η πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι για τους Πειραιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν με 26-14 στο 12′. Ο Χόρκλερ μείωσε προσωρινά με τρίποντο, κάνοντας το 26-17. Ωστόσο, τα λάθη από πλευράς Θεσσαλών ήταν πάρα πολλά και οι “ερυθρόλευκοι” χωρίς να πατήσουν το… γκάζι, αλλά με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, κατάφεραν να αυξήσουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους. Ο Πίτερς με τρίποντο ολοκλήρωσε ένα σερί 6-0 κι έστειλε το ματς στο 32-17. Ξαφνικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή. Ο Γουότσον έκανε απίστευτα πράγματα, κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στον Ράιτ και με συνεχόμενα καλάθια κατέβασε τη διαφορά στους οκτώ, κάνοντας το 32-24 στο 16′. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα στη συνέχεια, με τον Λαρεντζάκη να εκτελεί, να δημιουργεί και να διαμορφώνει το 46-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα.

Άνετο πέρασμα από την Καρδίτσα για τον Ολυμπιακό
(EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός φαινόταν να έχει εύκολο έργο, αλλά με την έναρξη του δευτέρου μέρους, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον, με την Καρδίτσα να κάνει πολύ καλή εκκίνηση στην τρίτη περίοδο του αγώνα. Μετά το 48-31 στο 23′, οι “ερυθρόλευκοι” υπέπεσαν σε πολλά λάθη, πήραν λάθος επιλογές στην επίθεση και οι γηπεδούχοι, που έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Οι Θεσσαλοί έτρεξαν σερί 9-0 και ο Γουότσον διαμόρφωσε στο 48-40, λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου. Λίγο αργότερα, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου μείωσαν ακόμη περισσότερο, με τον Χόρκλερ να κάνει το 50-44 στο 26′. Όμως, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε αντίδραση και να ξαναπήγε άμεσα τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Ο Μιλουτίνοφ έκανε το 54-44 στο 27′ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +16 (62-46) στο φινάλε της τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Basket League: