Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

Στο Λονδίνο η Γιουνάιτεντ ταξίδεψε με σκοπό να πάρει την νίκη με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ, με τα “σφυριά” να είναι μια ομάδα που δυσκολεύει παραδοσιακά τους “κόκκινους διαβόλους”. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς εκπλήξεις, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να παραβιάσουν τις εστίες. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με την ισοπαλία στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ ανέβασε ρυθμό, με την Γουέστ Χαμ να μένει στα καρέ της και να περιμένει υπομονετικά για την αντεπίθεση. Αυτό το πέτυχε στο 74ο λεπτό με τον Σάμερβιλ, για να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο “Λόντον Στέντιουμ”. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ, δεν επαναπαύτηκαν, με τον Κασεμίρο να έχει ουσιαστικά αφυπνιστικό ρόλο, έφερε το ματς στα ίσα στο 81ο λεπτό. Στο 89′ η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι, με τον Μπόουεν να το μετατρέπει σε γκολ για τους γηπεδούχους και το 2-1. Αυτό το σκορ δε άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το οποίο σηματοδότησε την νίκη για το σύνολο του Λοπετέγκι εντός έδρας.

Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 1-0

Στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας έλαβε χώρα η τοπική αναμέτρηση του Λονδίνου, με την Τότεναμ έχει τρομερή ώθηση μετά και την εντός έδρας νίκη στο League Phase του Europa League απέναντι στην Αλκμαάρ με 1-0. Βέβαια οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση στο 31ο λεπτό με τον Ματετά, καθώς ήταν το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος, με τις φάσεις και από τους δυο να είναι ελάχιστες. Στο δεύτερο μέρος η Κρίσταλ έκανε το 2-0, αλλά ο VAR ακύρωσε το τέρμα λόγω οφσάιντ Έζε στο 50′. Οι αλλαγές του Ποστέκογλου προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα της αναμέτρησης, με το σκορ να μένει αμετάβλητο μέχρι το τέλος του ματς και την νίκη της Κρίσταλ.

Τσέλσι – Νιουκάστλ 2-1

Η Τσέλσι μετά την νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Conference League, φιλοξένησε την Νιουκάστλ βρίσκοντας δίχτυα με τον Τζάκσον στο 18ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε στο πρώτο μέρος με τον Ίσακ για τις “καρακάξες” στο 32ο λεπτό, βάζοντας και πάλι τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, δείχνοντας πως έχουν σφυγμό για την συνέχεια του παιχνιδιού. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ, αλλά όχι για πολύ ώρα. Με το σφύριγμα της επανάληψης, ο Πάλμερ βρήκε δίχτυα για να ξαναδώσει προβάδισμα στους “μπλε” το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο “Στάμφορντ Μπριτζ”. Έτσι η ομάδα του Μαρέσκα ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, με την Νιουκάστλ να μένει στην 12η.