Οι Καταλανοί έφυγαν με το πολύτιμο τρίποντο από τη Σεβίλλη επικρατώντας 2:1 της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της La Liga.

H Xιρόνα, επικράτησε 2:1 της Σεβίλλης εκτός έδρας, στη μεταξύ τους αναμέτρηση, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της La Liga. Έτσι, η Χιρόνα, βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, ενώ οι Σεβιγιάνοι στην τελευταία, χωρίς βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, που βρήκαν δίχτυα μόλις στο 16ο λεπτό. Ο Ερέρα, έκανε το 1:0 με σουτ μέσα από την περιοχή και έβαλε από νωρίς την ομάδα του σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκούντελι να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Χιρόνα ήταν και πάλι πιο ενεργητικοί στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας και πάλι δίχτυα για το 2:1. O Μαρτίνες τροφοδότησε τον Γκαρσία, ο οποίος με σουτ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 61ο λεπό, η Σεβίλλη βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Ράκιτις, να φέρνει την απόλυτη ισορροπία και πάλι, όμως μετά από εξέταση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε. Έτσι το 2:1 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τη Χιρόνα να παίρνει τεράστια νίκη και να σκαρφαλώνει στη δεύτερη θέση και τη Σεβίλλη να κάνει άσχημο ξεκίνημα, παραμένοντας στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς.