Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες εκτός έδρας (1-1 με Μαγιόρκα και 1-1 με Λας Πάλμας), η Ρεάλ πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο μακριά από την Μαδρίτη, επικρατώντας της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για να σκοράρουν. Ωστόσο τόσο ο Ρεμίρο, όσο και ο Κουρτουά κράτησαν ανέπαφη την εστία τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μέτρα και άσκησε πίεση στους γηπεδούχους. Από την άσπρη βούλα, ο Βινίσιους έδωσε λύση στο 58′ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι. Η “Βασίλισσα”, τελείωσε επί της ουσίας το παιχνίδι στο 75′ και πάλι από τα 11 μέτρα. Αυτή τη φορά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος δεν λάνθεψε, διαμορφώνοντας το 2-0, που έμεινε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της La Liga:Unmute