Τα “λιοντάρια” επικράτησαν 2:0 επί του Αλμωπού Αριδαίας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, καθώς προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Όσο περνούσε η ώρα όμως, ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που είχε το… πάνω χέρι, απειλώντας και ψάχνοντας το γκολ. Στο 28ο λεπτό, ο Αυλωνίτης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Μετά από σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έγραψε το 1:0, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “λιονταριών”.

Μάλιστα, στο 36ο λεπτό, ο Κατσαντώνης έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρμα της ομάδας του, καθώς με πλασέ εντός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι. Το 1:0 διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Αλμωπό να μην καταφέρνει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός μπήκε και πάλι καλύτερα, στον αγωνιστικό χώρο και να κρατά τη μπάλα, χωρίς όμως να απειλεί σημαντικά. Ο Αλμωπός από την άλλη έψαξε το γκολ και απείλησε με τον Παπαδόπουλο που όμως το πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Κατσίκας. Ο Πανσερραϊκός όσο περνούσε η ώρα έβρισκε χώρους στην επίθεση και στο 70′ διπλασίασε τα τέρματά του. Στο 70ο λεπτό ο Κατσαντώνης τροφοδότησε τον Σαΐντ που πάτησε στην περιοχή και με πλασέ από κοντά έγραψε το 2:0.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και κράτησε το υπέρ του σκορ έως το τέλος, πανηγυρίζοντας ακόμη μια νίκη, συνεχίζοντας ακάθεκτος στην πρώτη θέση του Ομίλου. Ο Αλμωπός από την άλλη, βρίσκεται στην 9η θέση με 20 βαθμούς.

Γκολ: 28′ Αυλωνίτης, 70′ Σαΐντ

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Καρασαλίδης, Αυλωνίτης, Θυμιάνης, Στάικος, Κατσαντώνης, Στίνα, Κανίς, Σαΐντ

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Μακριδάκης, Παρασκευάς, Μανωλάκης, Τσιμπούκας, Κερθι, Ασλαμπάνογλου, Έππας, Πέττας, Παπαδόπουλος, Πατρινός