Ο Λορένζο Μουσέτι επιβλήθηκε του Φέλιξ Οζέ-Αλιασίμ με 2-1 σετ (6-3, 1-6, 6-3) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις. Με τον τρόπο αυτό, έγινε ο πρώτος Ιταλός τενίστας που κερδίζει μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από τον Ουμπέρτο Ντε Μορπούργκο το 1924.

Ο Μουσέτι ξεκίνησε το παιχνίδι ιδανικά, κάνοντας break στο πρώτο game του αγώνα. Ο Ιταλός ήταν ανώτερος και στη συνέχεια του σετ και είχε τον έλεγχο, ώσπου ο Αλιασίμ έσπασε το σερβίς του και ισοφάρισε σε 4-4. Ο Μουσέτι, όμως, δεν πτοήθηκε, απάντησε άμεσα με νέο δικό του break και έπειτα έκλεισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Αλιασίμ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και αιφνιδίασε τον Ιταλό, παίρνοντας προβάδισμα τριών games (3-0), το οποίο αύξησε κι άλλο για να ισοφαρίσει εύκολα και γρήγορα.

Ο Μουσέτι κατάφερε να αφήσει πίσω του την εικόνα και την εξέλιξη του δεύτερου σετ και ισορρόπησε το παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα δύο ευκαιρίες να προηγηθεί με break στο τέταρτο game του τρίτου σετ.

Οι δύο παίκτες προσέφεραν τένις πολύ υψηλού επιπέδου σε αυτό το διάστημα, με τον Μουσέτι να είναι αυτός που έκανε τη διαφορά, πετυχαίνοντας το break σε απόλυτα καθοριστικό σημείο για το 5-3, για να δώσει τέλος αμέσως μετά στον αγώνα.//ΑΦ