Η ΑΕΛ μετρούσε στο πρωτάθλημα τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ωστόσο στο ντέρμπι της Θεσσαλίας οι “βυσσινί”, δεν πανηγύρισαν το “τρίποντο”. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, γύρισαν προς στιγμή την εις βάρος τους κατάσταση φτάνοντας στο 3-2, αλλά ο Πασάς στο 84ο λεπτό έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του Αλέκου Βοζνιάδη γράφοντας το 3-3.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 3ο λεπτό ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Στο 19ο λεπτό η ΑΕΛ έθεσε τις βάσεις για να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τον Βόλο, ο Τριμμάτης έκανε το σουτ ο Παπαγεωργίου βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ νίκησε τον Σούλη κάνοντας το 2-0. Στο 23ο λεπτό η Νίκη Βόλου έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ, όταν ο Αμπονσά πήρε την κεφαλιά αλλά ο Περντρέου με υπέροχη επέμβαση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Οι Βολιώτες έφτασαν στη μείωση του σκορ στο 40ο λεπτό όταν ο Αμπονσά έκλεψε την μπάλα άφησε στον Δούμτση και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον κίπερ της ΑΕΛ κάνοντας το 2-1. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με το 2-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Χορταστική ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλίας
(INTIME)

Η ομάδα από την Λάρισα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε πρώτη όταν ο Μούργος έκανε το σουτ με τον Πασά να προσπαθεί να μπει στην πορεία της μπάλας χωρίς επιτυχία. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Νίκη έφτασε στην ισοφάριση, όταν η μπάλα προσγειώθηκε στο αριστερό του Σαποβάλοφ και αυτός με άπιαστο τελείωμα εκτέλεσε τον Περντρέου και έγραψε το 2-2. Η Νίκη έδειχνε να ψάχνει και τρίτο τέρμα κάτι που βρήκε στο 70ο λεπτό ο Γκαντέλιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Ματάους στο δεύτερο δοκάρι έσπασε την μπάλα και ο Βερνάδος σε κενή εστία έδωσε προβάδισμα στους Βολιώτες. Η ΑΕΛ ωστόσο αντέδρασε και στο 84ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με τον Πασά να κάνει το σουτ η μπάλα να βρίσκει και σε σώματα αμυνόμενων της Νίκης και να καταλήγει στα δίχτυα γράφοντας το 3-3, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Χορταστική ισοπαλία στο ντέρμπι της ΘεσσαλίαςΧορταστική ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλίας
(INTIME)

ΓΚΟΛ: 40′ Δούμτσης, 60′ Σαποβάλοφ, 70′ Βερνάδος / 3′ Ηλιάδης, 19′ Παπαγεωργίου, 84′ Πασάς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 64′ Γιαξής
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ:
STATS: Το πρώτο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα που η Νίκη πέτυχε παραπάνω από ένα τέρμα.

Νίκη Βόλου (Στέφανος Ξηροφώτος): Σούλης (45′ Τσέλιος), Οικονομόπουλος (45′ Σαποβάλοφ), Ματάους, Προδρομίτης, Νταμιάν Σίλβα, Εντ Κάρλος (45′ Λίταινας), Αμπονσά (84′ Τζιώρας), Ταβάρες, Δούμτσης (73′ Βλάχος), Αρίας, Βερνάρδος

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης (76′ Παπαγεωργίου), Βαφέας, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος, Παναγιωτίδης (56′ Γιαξής), Οικονόμου, Κ. Παπαγεωργίου (62′ Στίνα), Πασάς, Μούργος, Μωραΐτης (76′ Φατάι)