Ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός, παρόλο που αγωνίστηκε δίχως τους Μπέικον-Πονίτκα, κοίταξε την Μπαρτσελόνα στα μάτια για 40 λεπτά, αλλά κάποια μεγάλα σουτ των “μπαλουγκράνα” έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 88-74.

Το ήθελε περισσότερο και το πήρε. Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε κόντρα στον βελτιωμένο Παναθηναϊκό, αλλά επικράτησε με 88-74. Οι “μπλαουγκράνα” με αυτή τη νίκη έφτασαν στις 20 τη φετινή χρονιά, ενώ το “τριφύλλι” έπεσε στο 10-20. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Νίκολα Μίροτιτς με 26 πόντους, ενώ για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 19.

Ο αγώνας

Εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός στο πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Γκριγκόνις να σημειώνει 5 πόντους προηγήθηκε με 9-2. Το “τριφύλλι” είχε καλή ευστοχία από την περίμετρο και με τρίποντο του Τόμας και κάρφωμα του Παπαγιάννη πήρε διαφορά 9 πόντων, 14-5 στο 5′. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα για την ομάδα του Σερέλη και με τους Παπαγιάννη και Μποχωρίδη πήρε διψήφια διαφορά, 20-10. Οι “μπλαουγκράνα” στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου βρήκαν λύσεις επιθετικά και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο πλην 3, 25-22.

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν σκληρή στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και δεν δέχτηκε καλάθι για 4 λεπτά. Οι “μπλαουγκράνα” προσπέρασαν στο σκορ με 27-25 στο 14′. H ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 5 πόντους του Τόμπι πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι, 34-27. Το “τριφύλλι” αντέδρασε και με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε στους 3, 34-31 στο 16′. Ο Τόμπι είχε πάρει…. φωτιά και με δύο διαδοχικά τρίποντα (έφτασε τους 11 πόντους) έδωσε και πάλι αέρα στην Μπαρτσελόνα, 40-33. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-36.

Ο Νίκολα Μίροτιτς μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μαυροβούνιος ψηλός, έβαλε 10 πόντους σε λιγότερο από 2 λεπτά και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 14, 53-39. Με 6 βολές, τρεις του Τόμας και τρεις του Γκριγκόνις η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο, 53-45. Ο Παναθηναϊκός πάλευε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο Μίροτιτς ήταν ασταμάτητος με 15 πόντους σε 4,30′. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, με βολή του Λι και καλάθι του Μαντζούκα έκανε το 65-57 στο 19′. Το “τριφύλλι” διάβαζε σωστά την άμυνα των Καταλανών και πλησίασε ακόμα περισσότερο με γκολ-φάουλ του Γιώργου Παπαγιάννη για το 65-60. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 68-60 με καλάθι του Κάλινιτς και βολή του Γιοκουμπάιτις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν και το παιχνίδι έγινε αρκετά νευρικό. Αυτό αποτυπώνεται και στο γεγονός πως οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει από δύο πόντους σε τρία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μία ασφαλή διαφορά, 70-62. Στην εξίσωση για την Μπαρτσελόνα μπήκε (ξανά) ο Μίροτιτς, ο οποίος μ’ ένα εντυπωσιακό καλάθι έκανε το 73-64. Ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε στους 6, 73-67. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση για ό,τι δοκίμαζει το “τριφύλλι” και έκανε το 80-70 με βολές του Σατοράνσκι στο 37′. Τόμπι και Χίγκινς σκόραραν από μακριά για το 86-73 στο 39′, τελειώνοντας επί της ουσίας τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88