Οι γηπεδούχοι είχαν την… τιμητική τους, στις τρεις αναμετρήσεις με τις οποίες άνοιξε η αυλαία των πρώτων αγώνων των play off στο Champions League. Oι Λιλ, Μπόντο/Γκλιμτ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ αναδείχτηκαν νικήτριες κόντρα σε Σλάβια Πράγας, Ερυθρό Αστέρα και Καραμπάκ αντίστοιχα.

Λιλ – Σλάβια Πράγας 2-0

Η γαλλική ομάδα έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης απέναντι στην Σλάβια Πράγας, καθώς είχε τον έλεγχο της μπάλας από τα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να απειλεί και να απειλείται. Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο μέρος η Λιλ βρήκε δίχτυα με τον Ντέιβιντ στο 52′, βάζοντας το “νερό στο αυλάκι” για το σύνολο του Ζενεσιό. Οι Γάλλοι κρατούσαν τα ηνία, όπου βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Έντον Ζέγκροβα στο 77ο λεπτό για το 2-0 της Λιλ, που έβαλε σε μπελάδες την Σλάβια Πράγας εν όψει της ρεβάνς.

Μπόντο/Γκλιμτ – Ερυθρός Αστέρας 2-1

Με την έναρξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς, με τους Σέρβους να είναι εκείνοι που περίμεναν στα καρέ τους. Παρά τις συχνές επισκέψεις στην περιοχή του Ερυθρού, η Μπόντο/Γκλιμτ δεν κατάφερε να παραβιάσει τη εστία του Ίλιτς με το 0-0 να μην αλλάζει στο πρώτο ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Νορβηγοί σκόραραν δυο φορές, με τον Μπιόρτουφτ και τον Μάατα στο 52ο και 62ο λεπτό για να δώσουν ισχυρό προβάδισμα στο σύνολο τους. Ο Ερυθρός μείωσε με τον Μίμοβιτς στο 83ο λεπτό από στατική φάση για να μειώσει σε 2-1, ανεβάζοντας την αγωνία στο κατακόρυφο εν όψει της ρεβάνς.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Καραμπάκ 3-0

Στο Ζάγκρεμπ η Ντιναμό κατάφερε να μην απειληθεί στο πρώτο μέρος από τους Αζέρους οι οποίοι είχαν δείξει πως θέλουν να είναι στο παιχνίδι και να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Από πλευράς Ντιναμό, όλα άλλαξαν από την στιγμή που βρήκε δίχτυα ο Μάρκο Πιάτσα στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας σε ρόλο οδηγού την ομάδα του Γιακίροβιτς. Η Καραμπάκ ανέβασε ρυθμούς, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο πρώτο μέρος, καθώς έκλεισε το πρώτο μέρος πίσω στο σκορ με 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν όσο πυρπολούσαν τα καρέ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Έτσι η Κροατική ομάδα βρήκε και δεύτερη φορά δίχτυα με τον Κουλένοβιτς στο 75ο λεπτό, για να πάρει ισχυρό προβάδισμα εν όψει επαναληπτικού. Ένα προβάδισμα που έγινε ακόμα πιο ισχυρό πάλι με τον Κουλένοβιτς στο 80ο λεπτό για το 3-0 της κροατικής ομάδας, που πήρε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης.//ΓΡ.