Η Αταλάντα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και επιβλήθηκε με 3:1 επί της Βερόνα, διατηρώντας τις μαθηματικές ελπίδες της για την έξοδο στο Champions League.

Νίκη… Ευρώπης πανηγύρισε η Αταλάντα στην έδρα της, επικρατώντας με 3:1 της Βερόνα για την 36η αγωνιστική της Serie A. Με το “τρίποντο” αυτό, η ομάδα του Γκασπερίνι διατήρησε τις ελπίδες της για ένα “εισιτήριο” στο Champions League την επόμενη αγωνιστική περίοδο, καθώς ανέβηκε στους 61 βαθμούς και προσπέρασε τη Ρόμα, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο.

Στον αντίποδα, η Βερόνα παραμένει στα… σχοινιά, καθώς “βυθίζεται” ολοένα και περισσότερο προς τον υποβιβασμό. Πλέον, το σύνολο του Μπαλαρντίνι σώζεται μόνο με… θαύμα, καθώς βρίσκεται στο -6 από τη 17η Σπέτσια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι “ευτύχισαν” στο 11ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης με διαγώνιο σουτ του Λάζοβιτς, όμως η Αταλάντα απάντησε άμεσα. Στο 22ο λεπτό, ο Ζαπακόστα ισοφάρισε σε 1:1 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με αυτό το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και στο 53ο λεπτό, ο Πάσαλιτς εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του γκολκίπερ Μοντιπό για να βάλει σε θέση “ισχύος” τους “μπεργκαμάσκι”. Ο Χόιλουντ λίγο αργότερα, στο 62′ έκανε το 3:1, που ήταν και το τελικό σκορ του ματς. //Γ.