Έκανε τη δουλειά της η Αγγλία καθώς επικράτησε 2:0 της Ουκρανίας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου για τα Προκριματικά του Euro 2024. Στον 7ο όμιλο η ομάδα των Τσέριν, Βέρμπιτς και Σπόραρ με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση, ενώ η Ισλανδία πέρασε με το εμφατικό 7:0 κόντρα στο Λιχτενστάιν παίρνοντας την πρώτη της νίκη.

Αγγλία – Ουκρανία 2:0

Αργός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με την Αγγλία να προσπαθεί να κρατήσει τη μπάλα και την Ουκρανία να κλείνει σωστά τους διαδρόμους. Τα “τρία λιοντάρια” δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με τον Χάρι Κέιν να απειλεί στο 20′ και τον Τρούμπιν να αποκρούει, ενώ στο 25′ ο φορ της Τότεναμ πήρε την πάσα από τον Χέντερσον, όμως δεν τελείωσε σωστά τη φάση. Σο 39ο λεπτό και με την πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία η Αγγλία με τον Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σάκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στο σύνολο του Σάουθγκειτ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ.

Λιχτενστάιν – Ισλανδία 0:7

Η Ισλανδία, ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς βρήκε δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Όλαφσον. Στη συνέχεια το Λιχτενστάιν δεν κατάφερε να απαντήσει, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα στο 38ο λεπτό με τον Χάραλντσον. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς ο Γκούντναρσον έγραψε το 3:0. Στη συνέχεια, οι Ισλανδοί πήραν… φωτιά, κάνοντας ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 68ο λεπτό ο Γκούντναρσον έκανε το 4:0, ενώ στο 73ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 5:0. Η Ισλανδία έμοιαζε ασταμάτητη και στο 85ο λεπτό, ο Γκούντγιονσεν έκανε το 6:0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Έλερτσον διαμόρφωσε το τελικό 7:0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη νίκη της ομάδας του.

Σλοβενία – Άγιος Μαρίνος 2:0

Σλοβενία και Άγιος Μαρίνος, ξεκίνησαν διστακτικά την αναμέτρηση, χωρίς κάποια από τις δύο να καταφέρει να απειλήσει σημαντικά και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Στο δεύτερο μέρος η Σλοβενία μπήκε πολύ δυνατά. Βρήκε δίχτυα στο 57ο λεπτό με τον Σέσκο, ενώ μέσα σε τρία λεπτά, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Ντι Μάιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.