Ένα από τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα στη Γαλλία ολοκληρώθηκε με τη Λιλ να είναι αυτή που παίρνει το τελευταίο Ευρωπαϊκό εισιτήριο καθώς οι “μονεγάσκοι” δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Τουλούζ. Από την άλλη, στη η Ναντ πήρε τη νίκη κόντρα στην υποβιβασμένη Ανζέρ και εξασφάλισε την παραμονή της.

Σε θρίλερ έως τα τελευταία λεπτά μετατράπηκε η 38η αγωνιστική στη Γαλλία. Οι Παρί Σεν Ζερμέν, Λανς και Μαρσέιγ είχαν εξασφαλίσει τις θέσεις 1-2-3, με τη Ρεν να επικρατεί 2:1 της αδιάφορης Μπρεστ και τη Λιλ να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Τρουά και να συπμληρώνουν την πεντάδα. Από την άλλη, η Μονακό, δεν κατάφερε να επικρατήσει της Τουλούζ, αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1 και έμεινε εκτός Ευρώπης.

Οι Ανζέρ, Αζαξιό και Τρουά, είχαν ήδη υποβιβαστεί με τη Ναντ να επικρατεί 1:0 της ουραγού και να σώζεται την τελευταία στιγμή, ενώ η Οσέρ που γνώρισε την ήττα με 3:1 από τη Λανς υποβιβάστηκε.

Λοριάν – Στρασβούργο 2:1

Η Λοριάν ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση καθώς κατάφερε να βρει τέρμα μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φέβρ, σούταρε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ, κάνοντας το 1:0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με τον Γάλλο να διπλασιάζει τα τέρματά του αλλά και της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος η Στρασμπούργκ κατάφερε να βρει δίχτυα και να μειώσει με τον Μπελεγκάρντ να κάνει το 2:1.

Μονακό – Τουλούζ 1:2

Χωρίς γκολ στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες, που δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο δεύτερο μέρος όμως, η Τουλούζ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Αμπουκλάλ, παγώνοντας τη Μονάκο. Οι γηπεδούχοι όμως, έπειτα από εννέα λεπτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γεντέρ και να παραμείνουν ζωντανοί. ο Χίλει σκόραρε στο 90+4 και πλήγωσε τη Μονακό η οποία έμεινε εκτός Ευρώπης.

Μπρεστ – Ρεν 1:2

Δυνατά ξεκίνησε η Ρεν την αναμέτρηση, καθώς στο 13ο λεπτό, πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα. Ο Μπουριγκό εκτέλεσε από το όριο της περιοχής με τη μπάλα να βρίσκει δίχτυά. Στο 36ο λεπτό, ο Μπελκέμπλα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, γράφοντας το 1:1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όμως, ο Μπουριγκό αστοχεί από τη λευκή βούλα, με τη μπάλα να κοντράρει στο Μπιζό και να καταλήγει στα δίχτυα με τη Ρεν να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα.

Ναντ – Ανζέρ 1:0

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Ναντ που μόλις στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γκανάγκο από κοντά με ευκολία έκανε το 1:0 βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Νις – Λυών 3:1

Βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα της Νις ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο 5ο λεπτό ο Μπόατενγκ έστειλε τη μπάλα στο τέρμα της ομάδας του για το 1:0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 28ο λεπτό ο Λαμπόρντ με το κεφάλι έγραψε το 2:0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μόφι σκόραρε για το 3:0. Στο 41ο λεπτό όμως, η Λυών αντέδρασε και μείωσε σε 3:1 με τον Τζεφίνιο.

Οσέρ – Λανς 1:3

Ο Μορίς ήταν ο σκόρερ για τη Λανς στο 19ο λεπτό, ο οποίος νίκησε τον Ραντού με ένα δυνατό σουτ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος βρήκε ξανά δίχτυα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 72ο λεπτό, ο Νιάνγκ μείωσε σε 2:1 για την ομάδα του, όμως στο 78ο λεπτό η Λανς σκόραρε ξανά με τον Οπέντα να κάνει το 3:1.

Παρί Σεν Ζερμέν – Κλερμόν 2:3

Ο Σέρχιο Ράμος έγραψε από νωρίς το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, καθώς έκανε το 1:0 μόλις στο 16ο λεπτό στέλνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με το κεφάλι. Ο Εμπαπέ, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2:0 με εύστοχη εκτέλεση φάουλ, δίνοντας από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Κλερμόν όμως χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να μειώσει, με τον Γκαστιέν να κάνει το 2:1. Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Ζεφάνε να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο μέρος, η Κλερμόν κατάφερε να βρει το τέρμα που της έδωσε το προβάδισμα. Ο Κιέι σκόραρε με όμορφο σούτ δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα, κάνοντας την ανατροπή.

Ρεμς – Μονπελιέ 1:3

Η Ρεμς είχε την πρωτοβουλία και κατάφερε να σκοράρει στο 28ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ. Ο Μπαλογκάν, βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο δεύτερο μέρος, η Μόνπελιέ βρήκε την ισοφάριση με τον Γουάχι, που έκανε το 1:1 με το κεφάλι, ενώ στο 59′ έκανε την ανατροπή με τον Νορντίν να γράφει το 2:1. Στο 76ο λεπτό ο Γουάχι βρήκε και πάλι δίχτυα κάνοντας το 3:1.

Τρουά – Λιλ 1:1

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το μηδέν να παραμένει έως το τέλος. Στο δεύτερο, η Λιλ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα, με τον Μπάμπα να τροφοδοτεί τον Ντιακιτέ και να κάνει το 1:0 για την ομάδα του. Στο 72ο λεπτό, ο Λόπες έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, για το 1:1.

AC Αζαξιό – Μαρσέιγ 1:0

Λιγοστές ήταν οι φάσεις στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να “κολλούν” στο μηδέν στο πρώτο μέρος. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο, με την Αζαξιό να είναι αυτή που τελικά σκόραρε στο 88ο λεπτό με τον Βιντάλ και πήρε τη νίκη.

Το πρόγραμμα της 38ης αγωνιστικής της Ligue 1.