Σε ένα παιχνίδι που πήρε τον χαρακτήρα… θρίλερ, όπως το Game 1, η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από την… καυτή “Stark Arena”, επικρατώντας με 82-80 της Παρτίζαν.

Η ομάδα του Τσους Ματέο κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στην προημιτελική σειρά της Euroleague. Πλέον, συγκεντρώνεται στο Game 4 που θα διεξαχθεί σε δύο μέρες στο ίδιο γήπεδο. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έντι Ταβάρες με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα… εκρηκτικό ξεκίνημα με σερί 12-0 και τρία λάθη των αντιπάλων τους σε ενάμιση λεπτό. Αυτό το γεγονός οδήγησε το γήπεδο στο να πάρει… φωτιά, όμως οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά άρχιζαν να βρίσκουν τα πατήματά τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Παρτίζαν στο +13 (32-19), με τους Σμάιλαγκιτς και Μάνταρ να ξεχωρίζουν, αλλά στη συνέχεια η άμυνα των παικτών του Ματέο… συντονίστηκε με την επίθεση. Ο Ταβάρες πρωταγωνίστησε στη μίνι-ανατροπή που έφερε τη διαφορά στον πόντο (46-45), λίγο πριν το ημίχρονο (48-45). Ο διεθνής σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι μετρούσε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ μονάχα στο πρώτο μέρος, ενώ έπαιζε τραυματίας.

Η εικόνα άλλαξε πλήρως στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να παίρνει τα… ηνία. Το σκοράρισμα του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος σε συνδυασμό με τους πόντους και τα ριμπάουντ του Μάριο Χεζόνια οδήγησαν σε αυτήν την τροπή. Οι Σέρβοι από την άλλη είδαν τους ΛεΝτέι και Νάναλι να ανεβαίνουν, με το ματς πλέον να έχει γίνει ντέρμπι… για τα καλά και τους Ισπανούς στο +3 (66-63, 10′). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 72-72, πέντε λεπτά πριν το τέλος των 40′. Ο Νάναλι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 77-75 με 3’10” στο ρολόι. Ο Ταβάρες ισοφάρισε (77-77) 2’10” πριν το τέλος. Οι επόμενες επιθέσεις ήταν άστοχες, με την μπάλα να έχει… βαρύνει σημαντικά. Ο Γουίλιαμς-Γκος “πάγωσε” την “Stark Arena” με ένα τεράστιο τρίποντο στα 24 δευτερόλεπτα, κάνοντας το 80-77. Ο Νάναλι επιχείρησε να απαντήσει αλλά αστόχησε, στη συνέχεια ο Μάριο Χεζόνια έκανε το 82-77 με 2/2 βόλες. Ο ΛεΝτέι πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο στα 3,4″ για να μειώσει σε 82-80, που ήταν και το τελικό σκορ.//Α.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82