Έπειτα από μία συναρπαστική μάχη 45 λεπτών στο “Nick Galis Hall”, οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε και πλέον το τελευταίο εισιτήριο για πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, θα παιχτεί στο “Δημήτριος Τόφαλος”, σε έναν τελικό πρόκρισης ανάμεσα σε Προμηθέα και Άρη, για να προκύψει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού.

Ο αγώνας

Κακός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο άμυνες να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει η αστοχία εκατέρωθεν. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τον Μπαζίνα να βάζει μπροστά τον Προμηθέα με 9-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-11 στο 7′ από συνεχόμενα καλάθια των Χάμιλτον και Ρέινολντς, όμως σταδιακά ο Άρης πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Οι “κίτρινοι” βρήκαν μεγάλα σουτ με τους Μποχωρίδη και Χάρελ, οι οποίοι έβαλαν την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπροστά με 21-16 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να ξεκολλήσει επιθετικά, βρίσκοντας σημαντικές λύσεις από τους Κάουαν και Ετσενίκε, που ανέλαβαν δράση και κράτησαν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 30-28 στο 16′. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν… αντίδοτο στη σύνθετη άμυνα του Άρη. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να “χτίσουν” και πάλι μία διαφορά, με τον Χάρελ να είναι ξανά καθοριστικός και να διαμορφώνει το 41-33 του ημιχρόνου.

Μπορεί το δεύτερο μέρος να άρχισε με καλάθι του Ετσενίκε, ο οποίος μείωσε σε 41-35 για τους Πατρινούς, όμως η τρίτη περίοδος ανήκε ξεκάθαρα στον Άρη, που έκανε ό,τι ήθελε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να βάλει από νωρίς γερές βάσεις για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 13-0 και βρέθηκαν στο +19 (54-35, 24′), με κομβικό τον Γκάλινατ στο σημείο αυτό. Ο Ντε Σόουζα ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες και οδήγησε τους “κίτρινους” στο 68-45, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με επιμέρους 27-12 για τους Θεσσαλονικείς.

Πολλοί περίμεναν ότι η τελευταία περίοδος θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως ξαφνικά το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Η εικόνα των δύο ομάδων ήταν εντελώς διαφορετική στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού έμοιαζε ο Άρης να χαλάρωσε υπερβολικά από τη μεγάλη διαφορά. Ο Προμηθέας δεν τα παράτησε και ξεκίνησε μία μεγάλη αντεπίθεση. Οι Πατρινοί άρχισαν να βάζουν μακρινά σουτ με τους Πάπας, Χάμιλτον και Κάουαν, ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Τολιόπουλος είχε 1/2 βολές στα 3” πριν το τέλος και ο Χέιλ με τρίποντο από τα δέκα μέτρα, ισοφάρισε (76-76) σε νεκρό χρόνο, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, με τον Προμηθέα να έχει ένα τρομερό 31-8 στην τέταρτη περίοδο.

Όμως, η ανατροπή των Πατρινών έμεινε στη μέση, αφού ο Άρης εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος, με περισσότερες δυνάμεις και με καθαρό μυαλό στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 83-82 στο 43′, χάρη σε τρίποντο του Κάουαν και στα 46” πριν το φινάλε, ισοφάρισαν σε 85-85 με τον Καραγιαννίδη. Όμως, οι “κίτρινοι” λειτούργησαν σωστά και στις δύο πλευρές του παρκέ στο τέλος και με την ευστοχία τους στις βολές, πήραν τη νίκη με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76, 89-85 (παρ.)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μπλούμπεργκς 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 23 (8/13 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γκάλινατ 12 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σταρκ 5 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σανόγκο 2 (8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Περσίδης 2, Χάρελ 16 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάμιλτον 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (1/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ρέινολντς 3 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 14 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Καραγιαννίδης 6 (3/4 δίποντα)