Ο αγώνας

Με… άγριες διαθέσεις μπήκε στο παιχνίδι η Σέλτικ, αφού δημιούργησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μαέντα βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 8′ ήρθε η απάντηση από την Σλόβαν Μπρατισλάβας με μία ατομική ενέργεια του Στρέλετς, ο οποίος το μόνο που κατάφερε να κερδίσει είναι ένα κόρνερ, αφού το σουτ του δεν πέρασε από την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Ο Μαέντα είχε νέα καλή στιγμή στο 12′, με κεφαλιά που πήρε από εκτέλεση κόρνερ, αλλά είδε τον Τάκατς να τον σταματάει. Στο 17′ ήρθε το γκολ για τους Σκωτσέζους. Ο Σκέιλς νίκησε τους πάντες στον αέρα, μετά από κόρνερ του Ένχελς και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, ο Φουρουχάσι έφθασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, ωστόσο τον νίκησε ο Τάκατς. Κάπως έτσι, το γκολ του Σκέιλς έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Εμφατική πρεμιέρα από τους “Κέλτες”
uefachampionsleague.com

Από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Σέλτικ κατάφερε να βάλει ισχυρές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Ο Φουρουχάσι έκανε το 2-0 στο 47′, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Κιουν, ο οποίος έφτιαξε το γκολ για τον Ιάπωνα φορ. Στο 56′ ο Ένχελς ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 στο 56ο λεπτό, έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ιγκνατένκο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σλόβαν Μπρατισλάβας κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Βίμερ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 στο 61ο λεπτό. Έτσι, φάνηκε το παιχνίδι να αποκτά νέο ενδιαφέρον, όμως το έχασε γρήγορα, αφού ο Μαέντα προσέθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ιάπωνας επιθετικός της Σέλτικ διαμόρφωσε το 4-1 στο 70ο λεπτό, που ωστόσο δεν ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς ο Ιντάχ στο 87ο λεπτό έγραψε το 5-1, υπογράφοντας την εμφατική πρεμιέρα της ομάδας του στο League Phase του Champions League.

ΓΚΟΛ: 17′ Σκέιλς, 47’΄Φουρουχάσι, 56′ (πεν.) Ένχελς, 70′ Μαέντα, 87′ Ιντάχ / 61′ Βίμερ
Κίτρινες: 22′ Τζόνστον, 80′ Κάρτερ-Βάικερς / 18′ Βάις, 22′ Βίμερ, 26′ Τόλιτς