Η 17η αγωνιστική της Ligue 1 είχε γκολ, ανατροπές και αρκετά από τα φαβορί να κάνουν το καθήκον τους απέναντι στους θεωρητικά αδύναμους αντιπάλους τους.

Κλερμόν-Ρεν 1-3

Η Κλερμόν φιλοξένησε την Ρεν για τη 17η αγωνιστική με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 3ο λεπτό με τον Νίκολσον, αλλά να μένουν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής Κάουφρεζ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Καλιμουεντό στο 52ο λεπτό παγώνοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Στεφάν έκανε την ολική ανατροπή με δυο ακόμα γκολ με τους Ντουέ και Μπλας να βάζουν την Ρεν σε ρόλο οδηγού παίρνοντας την νίκη με 3-1.

Λυών-Ναντ 1-0

Η Λυών μετά τα θετικά αποτελέσματα με Μονακό και Τουλούζ θέλησε να συνεχίσει με αντίπαλο την Ναντ. Οι γηπεδούχοι έκαναν τα πάντα για σκοράρουν στο πρώτο μέρος, αλλά το τέρμα το βρήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λακαζέτ στο 49ο λεπτό. Έτσι έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με την Λυών να μένει έτσι και να κάνει μια ακόμα υπέρβαση για την  παραμονή της στη κατηγορία.

Μονπελιέ-Μαρσέιγ 1-1

Η Μαρσέιγ ταξίδεψε στην έδρα της Μονπελιέ για να συνεχίσει την ανοδική της πορεία το Γαλλικό πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 14ο λεπτό με τον Φαγιάντ κρατώντας μέχρι το ημίχρονο το προβάδισμα, αλλά να το χάνουν στο δεύτερο μέρος με την ισοφάριση του Βερετού. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος με του Μασαλούς να χάνουν πολύτιμούς βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μπρεστ-Λοριάν 4-0

Η Μπρεστ είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στη Λοριάν με τους γηπεδούχους να έχουν εύκολο βράδυ και πιο συγκεκριμένα ο μεσοεπιθετικός της ομάδας Καμόρι Ντούμπια. Ο παίκτης από το Μάλι σκόραρε τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο στο 22′, 25′, 29′ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. To σκορ έμεινε έτσι μέχρι το τέλος με την Μπρεστ να πανηγυρίζει μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Νις-Λανς 2-0

Η Νις αντιμετώπισε την Λανς με τις δυο ομάδες να έχουν στόχο τις Ευρωπαϊκές θέσεις. Καμία από τις δυο δεν έκανε τη διαφορά στο πρώτο μέρος, με αρκετές ευκαιρίες να περνάνε εκτός εστίας και τους παίκτες του Χάις να μην βρίσκουν χώρους για να κάνουν το παιχνίδι τους. Το σκορ στο δεύτερο μέρος άλλαξε με τον Μόφι να σκοράρει δυο φορές στο 76′ και 78′ να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 2-0.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μετς 3-1

Οι Παριζιάνοι φιλοξένησαν την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι στο “Πάρκο των Πριγκίπων” με το πρώτο ημίχρονο να είναι παράσταση για ένα ρόλο, αλλά με τους γηπεδούχους να μην σκοράρουν και τους παίκτες της Μετς απλά να αμύνονται σε όλη τη διάρκεια αυτού. Στο δεύτερο μέρος ο Βιτίνια στο 49ο λεπτό και ο Εμπαπέ στο 61ο έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απαντήσεις σε κανένα από τα δυο τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ούντολ στο 72ο λεπτό βάζοντας τους ξανά στο παιχνίδι. Το 3-1 διαμόρφωσε ο πάλι ο Εμπαπέ στο 83ο λεπτό που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ρεμς-Χάβρη 1-0

Η Ρεμς ήθελε τους βαθμούς για να ανέβει κοντά στην ζώνη των Ευρωπαϊκών διοργανώσεων και την Χάβρη με δεδομένη την θέση της στο βαθμολογικό πίνακα ήξερε πως θα είναι μια δύσκολη αναμέτρηση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Νακαμούρα στο 25ο λεπτό αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο στην 11η θέση, αλλά 12 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το σκορ έμεινε αμετάβλητο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη.

Στρασβούργο-Λιλ 3-1

Η Στρασβούργο υποδέχτηκε την Λιλ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αρκετά μουδιασμένοι στην αναμέτρηση μετά το αυτογκόλ του Σιλά στο 20ο λεπτό, αλλά ο Γιόρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για την ισοφάριση των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος η Στρασβούργο έκανε το 2-1 με τον Εμβάνγκα και τον Μπάκβα το 3-1 στο 77ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα με το αυτό να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τουλούζ-Μονακό 1-2

Στη Τουλούζη η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Μονακό με σκοπό να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, γνωρίζοντας πως έχουν δύσκολη αποστολή απέναντι στην ομάδα από το Μόντε Κάρλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μάγκρι στο 5ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ με τα δυο γκολ του Μπεν Γέντερ στο 26ο λεπτό και στο 44ο για να βάλουν τις βάσεις της νίκης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Το σκορ έμεινε αμετάβλητο μέχρι τέλος της αναμέτρησης με τους Μονεγάσκος να παίρνουν σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.//ΓΡ.