Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -15 και είδε τον Νικόλα Γιόκιτς να κάνει… ότι θέλει στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, η ομάδα από το Μαϊάμι επικράτησε με 111-108 των Νάγκετς στο Game 2 του Ντένβερ και ισοφάρισε τους τελικούς του NBA.

Οι παίκτες του Έρικ Σπόλστρα έκαναν ιδανικό ξεκίνημα και βρέθηκαν μπροστά με 21-12, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πριν τελειώσει το δωδεκάλεπτο, μειώνοντας στους τρεις (26-23). Στη συνέχεια οι “κοτομπουκιές” πάτησαν το… πόδι στο γκάζι και έφτασαν στο +10 (39-29) αρχικά και το +15 (50-35), βάζοντας… φωτιά στην “Ball Arena“. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με θετικό τρόπο, μιας και μείωσαν σημαντικά τη διαφορά μετά από ένα σερί 12-2.

Η τρίτη περίοδος είχε σπουδαίες μάχες, ένταση και αρκετό πάθος. Είχε όμως κι έναν Γιόκιτς να βάζει 18 (!) πόντους, μετατρέποντας το 64-62 σε 83-75. Ντάνκαν Ρόμπινσον και Γκέιμπ Βίνσεντ πέτυχαν μερικά μεγάλα σουτ στις αρχές της τέταρτης, με αποτέλεσμα οι Χιτ να προηγηθούν ξανά μετά από πολύ ώρα (89-85, 39′). Ο Τζίμι Μπάτλερ και ο Μπαμ Αντεμπάγιο ανέλαβαν δράση στη συνέχεια, έφτασαν το σκορ στο 104-93 και πλέον κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Βέβαια, το Ντένβερ έκανε μία σπουδαία επιστροφή και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην εκπνοή, αλλά ο Τζαμάλ Μάρεϊ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Κάπως έτσι οι Χιτ επιστρέφουν στη Φλόριντα μαζί με το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Γιόκιτς σταμάτησε στους 41 πόντους (14/23 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη σε 41:53) και παρότι ήταν ο κορυφαίος στο παρκέ, είδε τον Αντεμπάγιο να παίρνει τη νίκη και το βραβείο του πολυτιμότερου, έχοντας 21 πόντους (8/14 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).//Α.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 57-51, 83-75, 108-111

Ντένβερ Νάγκετς (Μάικ Μαλόουν): Πόρτερ 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκόρντον 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιόκιτς 41 (14/23 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη σε 41:53), Κάλντγουελ-Πόουπ 6 (1), Μάρεϊ 18 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπρους Μπράουν 11 (1), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Κρίστιαν Μπράουν 6 (3 κλεψίματα)

Μαϊάμι Χιτ (Έρικ Σπόλστρα): Μπάτλερ 21 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λοβ 6 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 21 (8/14 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρους 14 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίνσεντ 23 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Λάουρι 9 (2), Μάρτιν 3 (1), Ζέλερ 4, Ρόμπινσον 10 (2/3 τρίποντα), Χάισμιθ