Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη από την έδρα της Λειψίας με 3-2, διπλασιάζοντας τα τρίποντά της και αφήνοντας ταυτόχρονα στο “μηδέν” τη Λειψία, μετά το πέρας των δύο πρώτων αγωνιστικών της League Phase του Champions League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα στο 30ο λεπτό με τον Σέσκο, με τη Γιουβέντους να έχει το πάνω χέρι στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η ανωτερότητα της “Γηραιάς Κυρίας” ήταν ακόμα πιο εμφανής στις αρχές του δεύτερου μέρους, με την ισοφάριση να έρχεται γρήγορα με εξαιρετικό τελείωμα του Βλάχοβιτς στο 50΄. Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε τρομερή εξέλιξη, με τον τερματοφύλακα Ντι Γκρεγκόριο να ακουμπά την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής και να αφήνει τη Γιουβέντους με δέκα παίκτες. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Οπεντά, με την μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυντικού και τη Λειψία να κερδίζει πέναλτι. Ο Σέσκο ανέλαβε την ευθύνη, ευστόχησε και έμοιαζε να δίνει στην ομάδα του ένα προβάδισμα που δε γινόταν να ανατραπεί (65΄). Παρ’ όλα αυτά ο Βλάχοβιτς με μια δική του στιγμή μαγείας στο 69ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει και να βάλει φωτιά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Όπως είναι λογικό από εκείνο το σημείο η Λειψία πήρε μέτρα και άσκησε μεγάλη πίεση, αλλά τα χειρότερα για αυτήν δεν είχαν έρθει. Στο 82΄, ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο με μια φανταστική ατομική ενέργεια έκανε το 2-3. Ο Σέσκο θέλησε να σώσει την παρτίδα στο 94 αλλά ο Περίν μπλόκαρε σταθερά το πλασέ του εντός περιοχής και οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη σοκαριστική ήττα.

Γκολ: 30΄, 65΄(πεν.) Σέσκο / 50΄, 68΄Βλάχοβιτς, 82΄ Κονσεϊσάο
Κίτρινες: 79΄Ράουμ / 85΄Κονσεϊσάο
Κόκκινες: 59΄Ντι Γκρεγκόριο

Λειψία: Γκουλάκσι, Γκεερτρούιντα (87΄Φερμέερεν), Ράουμ, Ορμπάν, Λουκεμπά, Μπαουμγκάρτνερ (46΄Χένρικς), Σίμονς, Σίβαλντ (87΄Πόουλσεν), Χαϊνταρά (75΄Νούσα), Σέσκο, Οπεντά (90+1΄Αντρέ Σίλβα).

Γιουβέντους: Ντι Γκρεγκόριο, Καμπιάσο, Σαβόνα (61΄Ντάγκλας Λουίζ), Καλουλού, Μπρέμερ, ΜακΚένι, Φατζιόλι, Γιλντίζ (60΄Περίν), Γκονζάλες, Κοπμάινερς, Βλάχοβιτς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League: