Το απόγευμα της Δευτέρας (28/8) οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο «Arechi Stadium» για την 2η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, καμία τους όμως δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Σαλέρνο στην πρεμιέρα της Serie A αντιμετώπισε σε εκτός έδρας αναμέτρηση την Ρόμα και απόσπασε την ισοπαλία με 2:2, ενώ από την άλλη η Ουντινέζε γνώρισε βαριά ήττα με 3:0 στο γήπεδό της από την Γιουβέντους. Η Σαλερνιτάνα και η Ουντινέζε αγωνίστηκαν για την 2η αγωνιστική με στόχο την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ωστόσο καμία από τις δύο δεν αναδείχθηκε νικήτρια.

Ο αγώνας

Πιο ”ζεστά” στην αναμέτρηση μπήκαν οι φιλοξενούμενοι με έξι διαδοχικές ευκαιρίες, οι δύο εξ αυτών στην εστία, στα πρώτα 25′ λεπτά του αγώνα, παρότι την κατοχή, έστω και με μικρή διαφορά την είχε η ομάδα της Σαλέρνο. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Ουντινέζε κυριαρχούσε στον αγώνα και πίεζε για ένα γκολ που θα την έφερνε μπροστά στο σκορ. Το πρώτο μισό έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, καθώς ο Οτσόα απέκρουσε με εντυπωσιακές επεμβάσεις τις σημαντικές ευκαιρίες των Λούκα και Καμπασέλε, στο 44′ και στις καθυστερήσεις αντίστοιχα.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, στο 57′ μετά από άλλη μία συνεργασία από την αριστερή πλευρά, η Ουντινέζε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Καμπασέλε έκανε σέντρα, βρήκε τον Τοβέν μέσα στην περιοχή, ο οποίος με μία πάσα με το κεφάλι, έστρωσε την μπάλα στον Λάζαρ Σάμαρτζιτς και αυτός με ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σκόραρε και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Αντρέα Σοτίλ. Η Σαλερνιτάνα δεν ”λύγισε” και ισοφάρισε στο 72′ κόντρα στην ροή του αγώνα, η προειδοποίηση ήρθε στο 70′ με ένα σουτ μέσα από την περιοχή του Καστάνος, το οποίο απέκρουσε ο Σιλβέστρι, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει δύο λεπτά μετά στο σουτ του Ντία μετά από μία πάσα πάρε-βάλε από τον Καντρέβα. Στην συνέχεια η γηπεδούχος προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τα σουτ των Μαρτεγάνι στο 80′ και του Καντρέβα στο 86′. Τα λεπτά καθυστερήσεων της αναμέτρησης ήταν 6′ στα οποία η ομάδα του Σαλέρνο είχε την μπαλα στα πόδια της ωστόσο δεν κατάφερε να ”κλέψει” το ματς.

Η επόμενη αγωνιστική για την ομάδα του Πάολο Σόουζα την βρίσκει αντιμέτωπη σε εκτός έδρας αναμέτρηση με την Λέτσε (3/9, 21:45) ενώ η Ουντινέζε υποδέχεται την Φροζινόνε (2/9, 19:30).

Σαλερνιτάνα (Πάολο Σόουζα): (ΓΚ) Οτσόα, Ματέο Λοβάτο, Νόρμπερτ Γκιόμπερ, Λορέντζο Πιρόλα (84′ Ικιουμέσι), Γρηγόρης Κάστανος (85′ Λεγκόβσκι), Λασάνα Κουλιμπαλί, Εμίλ Μπόχινεν (53′ Άγκουστιν Μαρτεγάνι), Πασκάλ Ματζόκι (62′ Ντομαγκόι Μπράνταριτς), Έρικ Μποτέιμ (62′ Γιοβάν Καμπράλ), Αντόνιο Καντρέβα, Μπουλαγιέ Ντία.

Ουντινέζε (Αντρέα Σοτίλ): (ΓΚ) Μάρκο Σιλβέστρι, Νέχεν Πέρεζ, Τζάκα Μπιγιόλ, Κριστιάν Καμπασέλε, Ζοάο Φερέιρα (75′ Φέστι Εμποσέλε), Λάζαρ Σάμαρτζιτς, Ουάλας, Σάντι Λόβριτς (82′ Όιερ Ζαράγγα), Χασάν Καμαρά (81′ Τζόρνταν Ζέμουρα), Φλιοριάν Τοβέν (90+5 Κουίνα), Λορέντζο Λούκα (75′ Άιζακ Σάξες).