Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι της Στουτγκάρδης με τη Χόφενχαϊμ στην MHP Arena για την 6η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Χλόζεκ έχασε την πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 4΄, ενώ ο Μίτελσταντ απείλησε για τη Στουτγκάρδη στο 33΄ και στο 35΄. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Γκέντρεϊ έδωσε προβάδισμα στη Χόφενχαϊμ σε καίριο χρονικό σημείο, ακριβώς πριν την ανάπαυλα (45΄). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν πολύ υψηλό ποσοστό κατοχής μπάλας χωρίς όμως να δημιουργήσουν σημαντικές στιγμές. Παρ’ όλα αυτά, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ακπογκούμα βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχή και έδωσε τεράστια ευκαιρία στη Στουτγκάρδη για την ισοφάριση. Ο Μπάουμαν απέκρουσε το πέναλτι του Ντεμίροβιτς, αλλά στην επαναφορά ο Βόσνιος επιθετικός διαμόρφωσε το 1-1.