Η… κουτσουρεμένη 29η αγωνιστική της Premier League (σ.σ. λόγω των υποχρεώσεων έξι ομάδων στο Κύπελλο), ξεκίνησε με δύο παιχνίδια εκ των οποίων το ένα ήταν “τελικός” στη μάχη της παραμονής.

Η Μπέρνλι πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Μπρέντφορντ με 2-1, ενώ στο φινάλε η Λούτον έσωσε την παρτίδα με τη Νότιγχαμ (1-1), με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε πάρα πολύ δύσκολη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Η αποβολή του Σέρχιο Ρεγκιλόν στο 9′ (υπέπεσε σε πέναλτι), σε συνδυασμό με το άνοιγμα του σκορ από την Μπέρνλι, έφερε τη νίκη για τους γηπεδούχους με 2-1 και ταυτόχρονα το δικαίωμα που έχουν στο… όνειρο της παραμονής στα “σαλόνια” της Premier League.

Μόλις την 2η νίκη στο “Ταρφ Μουρ” πανηγύρισαν οι “κλάρετς”, μετά από 11 ήττες και 2 ισοπαλίες εκεί, απέναντι σε μία ομάδα που εάν συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό (μία νίκη στα τελευταία 9 παιχνίδια) θ’ αντιμετωπίσει ακόμη σοβαρότερα προβλήματα σχετικά με το μέλλον της στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία.

Η απίστευτη ήττα που γνώρισε μεσοβδόμαδα η Λούτον στο εξ αναβολής ματς με την Μπόρνμουθ με 4-3, ενώ προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, φαίνεται πως επηρέασε αρνητικά την ομάδα του Ρομπ Έντουαρντς. Έστω κι έτσι, όμως, η “χρυσή” αλλαγή του προπονητή των γηπεδούχων, Λουκ Μπέρι, “σημάδεψε” το ματς με το γκολ ισοφάρισης που πέτυχε στο 90′, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η Φόρεστ έχει το προβάδισμα του +3 από τη σημερινή της αντίπαλο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής της Premier League: