Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε με 3:0 της Ουντινέζε στο “Στάντιο Ολίμπικο”, για την 30η αγωνιστική της Serie A και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση μίας θέσης στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας.

Οι πρωτευουσιάνοι ήταν ανώτεροι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε ροή αγώνα. Στο 35′ κέρδισαν πέναλτι χάρη σε χέρι του Περέιρα. Ο Κριστάντε ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, αλλά ο Μπόβε πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 1:0. Στο 55ο λεπτό, η συνεργασία των ΠελεγκρίνιΜπελότι έφερε ως αποτέλεσμα το τέρμα του δεύτερου. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με τη σειρά τους την εσχάτη των ποινών, με τον Περέιρα να επιβεβαιώνει το κακό βράδυ στο οποίο βρέθηκε, μιας και νικήθηκε από τον Πατρίσιο. Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90’+1′, όταν ο Έιμπραχαμ διαμόρφωσε το τελικό 3:0 με κοντινή κεφαλιά.

Πλέον, η Ρόμα είναι μόνη 3η με 56 πόντους, στο +3 από την 4η Μίλαν και το +5 από την 5η Ίντερ. Από την άλλη, η Ουντινέζε έμεινε στους 39 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

ΓΚΟΛ: 37′ Μπόβε, 55′ Πελεγκρίνι, 90’+1′ Έιμπραχαμ

Κίτρινες: 67′ Μαντσίνι – 35′ Περέιρα, 40′ Σαξές, 45’+4′ Εχιζίμπουε, 90’+1′ Τοβέν