Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 1-0 από την Ουγγαρία στο “Γεώργιος Καμάρας” σε φιλικό παιχνίδι το οποίο αποτέλεσε ένα δυνατό τεστ για τον επίσημο αγώνα με τη Λευκορωσία στις 28/03 (17:00) στο ίδιο γήπεδο.

Η Ελλάδα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο β’ μέρος. Η Εθνική Ελπίδων απείλησε την εστία των “Μαγυάρων” στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία. Αντίθετα με την Ουγγαρία που επισκέφθηκε ελάχιστες φορές την ελληνική περιοχή, αλλά σε μία από αυτές τις επισκέψεις, σε σουτ του Νέμεθ η μπάλα βρήκε τη ρίζα της αριστερής δοκού του Τζολάκη.

Στο 61′ ο Βιτέλις εκτέλεσε άψογα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στο “γάμα” της ελληνικής εστίας για το 1-0 της Ουγγαρίας, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ελλάδα: Τζολάκης (46΄ Μπαλωμένος), Τουρκοχωρίτης (46΄ Κατσουλίδης), Κίτσος (46΄ Αποστολόπουλος, 77΄ Τρούμπουλος), Παναγιώτου (46΄ Χρυσόπουλος), Μεταξάς (46΄ Καραμάνης, 77΄ Κουτεντάκης), Τζόλης (46΄ Μπελεβώνης), Κρυπαράκος (46΄ Ζουγκλής), Σουρλής (46΄ Σοφιανός), Κοσίδης (46΄ Τζαβίδας), Λιάτσος (46΄ Σαπουντζής), Κωνσταντόπουλος (46΄ Ασλανίδης).

Ουγγαρία: Χέγκι, Ντεμπρέτσενι, Σάμπο, Ίγινμπορ, Κάτα, Μπάραθ (90+1΄ Στόικα), Νέμεθ (61΄ Σαλάι), Κόκτσιτς (61΄ Χόρβατ), Καλάι (46΄ Κόβακς), Βιτάλις (72΄ Κόβακς), Μπεντζενλάιτερ.