Ανζέρ-Σεντ Ετιέν 4-2

Θεαματικό και συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι των δύο ομάδων, με την Ανζέρ να επικρατεί με 4-2, να φτάνει τη Σεντ Ετιέν στους επτά βαθμούς και να βγαίνει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αμπντελί στο 7΄, για να ισοφαρίσει ο Νταβιτασβίλι με πέναλτι. Ο Αχολού έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ανζέρ στο 39΄, αλλά ο Γεωργιανός έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα. Ο Νιάν με πέναλτι με πέναλτι έβαλε οριστικά την ομάδα του σε θέση οδηγού στο 69ο λεπτό, ενώ ο Ντιένγκ στο 90+3΄καθάρισε το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Ρεμς-Μπρεστ 1-2

Η Μπρεστ φαίνεται πως καταφέρνει να ανταποκρίνεται εξαιρετικά στις ταυτόχρονες υποχρεώσεις που έχει τόσο στο γαλλικό πρωτάθλημα, όσο και στο Champions League. Αυτήν τη φορά, πήρε πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο επί της Ρεμς, εκμεταλλευόμενη το πολύ δυνατό της ξεκίνημα στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 18΄ με πέναλτι του Φεβρ και γκολ του Μπαλντέ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρκετά γρήγορα με τον Οκούμου στο 29΄, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν.

Λανς-Λιλ 0-1

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ… συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στη Μαδρίτη, όπου και “σκότωσε” την Ατλέτικο για τη League Phase του Champions League. Ο Καναδός έκρινε το παιχνίδι με πέναλτι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε στην ομάδα του ένα ιδιαίτερα σημαντικό τρίποντο, που την έφερε πάνω από τη Λανς και στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.