Η Ελλάδα παρουσίασε μία πολύ καλή εικόνα στο προτελευταίο της φιλικό για τη φετινή σεζόν. Το σύνολο του Νίκου Παπαδόπουλου προηγήθηκε, ενώ είχε αρκετές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Εν τέλει έχασε με ανατροπή από τους πλήρεις και ποιοτικούς Γερμανούς. Πλέον, άπαντες στρέφουν το βλέμμα τους στο φιλικό της 11ης του Ιουνίου απέναντι στη Μάλτα.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από την… ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων. Η Ελλάδα είχε ελαφρώς με το μέρος της την κατοχή, ενώ ήταν και εκείνη που απείλησε πρώτη. Συγκεκριμένα, στο 7′ οι Μασούρας και Τζόλης συνεργάστηκαν υποδειγματικά, ο δεύτερος βγήκε απέναντι από τον Νόιερ αλλά ο θρυλικός Γερμανός πορτιέρε προχώρησε σε διπλή τεράστια επέμβαση για να αποσοβήσει το γκολ. Τρία λεπτά αργότερα έγινε μία αναγκαστική αλλαγή, με τον Ιωαννίδη να τραυματίζεται στον ώμο και να αντικαθίσταται από τον Παυλίδη. Για αρκετή ώρα δεν υπήρξαν σημαντικές φάσεις, με τους Γερμανούς να παίρνουν τον έλεγχο αλλά να μην μπορούν να… αγχώσουν τον Βλαχοδήμο. Στο 33ο λεπτό, η Εθνική έκλεψε με τον Ρότα, ο Τζόλης σούταρε από όρια της περιοχής με τον Νόιερ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο, αλλά τον Μασούρα να παίρνει το… ριμπάουντ και να σκοράρει για το 1-0 σε δεύτερο χρόνο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με κεφαλιά του Τα, μετά από φάουλ του Κρόος στο 40′, όμως η μπάλα πέρασε οριακά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα σκόραραν με τον Χάβερτς, όμως υπήρξε οφσάιντ με τη φάση να ακυρώνεται. Στο 45′ ο Παυλίδης… άγγιξε το 2-0 με τρομερή ατομική ενέργεια, όμως ο Τα έβαλε κόντρα κι έδιωξε σε κόρνερ.

Η αξιόμαχη Εθνική… λύγισε στο τέλος στη Γερμανία
(INTIME)

Τα “πάντσερ” μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σχετικά γρήγορα. Ο νεοεισελθών Σανέ δημιούργησε, ο Χάβερτς υποδέχθηκε, εκτέλεσε ενώ ευνοήθηκε και από μία κόντρα στον Σιώπη για να κάνει το 1-1 στο 55′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο ρυθμός… άνοιξε με το παιχνίδι να γίνεται πιο ελεύθερο. Ευκαιρίες υπήρχαν και για τις δύο ομάδες, όμως είτε δεν έβρισκαν στόχο, είτε οι τερματοφύλακες βρίσκονταν σε ετοιμότητα. Όλα αυτά άλλαξαν στο 89′, όταν μετά από ένα διώξιμο της ελληνικής άμυνας, ο Γκρος έπιασε ένα γεμάτο σουτ από τα όρια της περιοχής και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

ΓΚΟΛ: 55′ Χάβερτς, 89′ Γκρος – 33′ Μασούρας
Κίτρινη: – 80′ Γιαννούλης