Ο αγώνας:

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 26ο λεπτό όταν ο Μάνταλος με γλυκιά σέντρα τροφοδότησε τον Πιερό αλλά ο επιθετικός από την Αϊτή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στιγμές αργότερα ήρθε και η απάντηση από το σύνολο του Μάσιμο Ντονάτι. Ο Μουτίνιο βγήκε στην κόντρα πάσαρε στον Μανθάτη με τον Στρακόσα να αποκρούει την προσπάθεια του άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού. Στο 33′ ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή της αναμέτρησης με την “Ένωση” να χάνει πενταπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Πήλιος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή ο Μπερναμπέ απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στον Σιμάνσκι που επιχείρησε να ανοίξει το σκορ αλλά ο Ισπανός κίπερ αν και βρέθηκε στην αντίθετη κίνηση με μια εξαιρετική απόκρουση κράτησε το μηδέν, ωστόσο η μπάλα έμεινε ζωντανή μέσα στην περιοχή, βρέθηκε στα πόδια του Κοϊτά που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Πινέδα αλλά η διπλή προσπάθεια του Μεξικανού να στείλει την μπάλα στα δίχτυα βρήκαν πάνω στο… τείχος της άμυνας. Στιγμές πριν ο Τζήλος στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ο Ελίασον δοκίμασε τα πόδια του από μακριά αλλά και πάλι ο Ισπανός είχε απάντηση.

Η δυσκολοκατάβλητη Athens Kallithea προσγείωσε απότομα την ΑΕΚ
(INTIME)

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια Μάνταλος και Πιερό συνεργάστηκαν για ακόμα μια φορά αλλά ο επιθετικός από την Αϊτη δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 59ο λεπτό Πινέδα και Ελίασον έπαιξαν το 1-2 ο Σουηδός πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 68ο λεπτό ο Μουτίνιο δεν τιμώρησε το ολέθριο λάθος του Πήλιου που με λάθος πάσα έβγαλε σε θέση εκτελεστή τον παίκτης της Athens Kallithea, αλλά ο Πορτογάλος έπιασε αέρα. Στο 72ο λεπτό Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ ο Τζιάνι έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 77ο λεπτό ο Φερνάντες έκανε το σουτ αλλά ο Μπερναμπέ είχε και πάλι απάντηση. Η ώρα περνούσε και η ΑΕΚ δεν είχε βρει τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της ομάδας από την Καλλιθέα. Στο 87ο λεπτό ο Φερνάντες έκανε την σέντρα ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση αλλά και πάλι η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 89ο λεπτό όταν ο Σοϊρι βρέθηκε απέναντι στον Στρακόσα με τον κίπερ της “Ένωσης” να αποκρούει.

Athens Kallithea: Μπερναμπέ, Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Πασαλίδης (71′ Τσιβελεκίδης), Μανθάτης, Μερκάτι (66′ Ντιαγέ), Ντιμπά, Χάνουσεκ, Ντεμέτριους (66′ Βασιλόγιαννης), Μουτίνιο (71′ Βαλμπουενά), Τζιάνι (85′ Σοϊρί)

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πινέδα, Βίντα, Μουκουντί (36′ Κάλενς), Πήλιος, Σιμάνσκι (66′ Γιόνσον), Μάνταλος, Περέιρα (75′ Τσιλούλης), Κοϊτά (66′ Τσούμπερ), Ελίασον (75′ Φερνάντες), Πιερό

Γκολ:
Κίτρινες: 13′ Πασαλίδης, 23′ Μότοκ, 53′ Μερκάτι / 45′ Κοϊτά, 65′ Μάνταλος, 78′ Γιόνσον, 90+1′ Πινέδα.